Барак Обама отбеляза първата годишнина от възкачването си на президентския пост, а на 27 януари ще направи равносметка на изтеклата година пред Конгреса.
На общо заседание на двете камари държавният глава ще се обърне към конгресмените с традиционното послание "За състоянието на Съюза".
Точно преди 12 месеца, на 20 януари 2009 г., във Вашингтон тържествено встъпи в длъжност 44-ят стопанин на Белия дом.
Сега обаче не са предвидени никакви помпозни церемонии - рейтингът на 48-годишния президент е спаднал под 50 на сто, тъй че няма повод за особена радост.
Икономическата
криза е забавена, но не и преодоляна
Милиони американци остават без работа и всеки ден се сблъскват с разнообразни негативни прояви, породени от болната икономика.
Трудностите на момента нервират и притесняват хората. На този фон
избледняват дори някои
позитивни постижения
на новата администрация.
Основно сред тях е, че в Конгреса бе прокаран законопроект за реформа в националната система за здравно осигуряване, смята Николай Злобин от Института за глобална сигурност във Вашингтон.
"Обама успя да направи нещо, което не бе по силите на няколко поколения демократи преди него. В други времена то щеше да е достатъчно, за да го величаят до небесата. Това е солиден успех", каза той пред "Время новостей".
Експертът продължава: "Несполуките на демократите на междинните избори през ноември нямат нищо общо със силата на самия Обама, там действаха други фактори. А умението, с което той прокара обещаната реформа през скептично настроения Конгрес, показва, че президентът е най-силната политическа фигура в Америка".
Но и този успех трябва да бъде посрещнат предпазливо. Защото съгласуването на здравната реформа в Конгреса не е приключило и ще продължи поне до края на зимата.
Малко по-различно
се развиха събитията във външнополитическата
сфера. Тъкмо от нея Обама започна
дейността си като президент - направи
посещения на всички континенти с
изключение на Антарктида и лансира
идеята за
рестартиране на отношенията с целия свят
"Той предложи на света нов модел на Америка - не доминиране, а лидерство, изпълнено с уважение", посочи Злобин. "Всичко това изглеждаше доста добре и можеше да стане основа за успех". Обаче не стана, поне в този вид, в който искаше президентът.
Потвърдено бе,
че са прави критиците от страната,
предричали, че преустройството на
външната й политика ще
отслаби САЩ в
борбата
срещу международния тероризъм и отново ще ги изложи на удар.
В края на годината само за седмица последваха два такива удара: експлозията в секретна база на ЦРУ в Афганистан на 30 декември, когато загинаха седмина американски разузнавачи и един от Йордания, а преди това, на 25 декември - опитът за атентат в пътнически самолет, летял за Детройт.
Слава богу, че машината не се взриви. Мнозина в Америка са убедени, че ако мащабът на атентатите бе различен, политическата кариера на Обама щеше да е обречена.
Съответно малцина се съмняват, че президентът е посрещнал Новата година в не особено добро настроение; че ще отбележи с донякъде разстроени чувства и първата си годишнина на поста.
При все това президентът постъпи правилно, като пое вината върху себе си и така изби оръжието от ръцете на своите опоненти.
Администрацията обаче започна да се гърчи, тъй като двете последни терористични акции станаха причина за нови изисквания към визите и сигурността по летищата, преразглеждане на имиграционната политика и на методиката за откриване на потенциални терористи.
Обама дойде във
външната политика като
противоположност
на своя предшественик
Джордж Буш.
Той не може да се върне на позициите на Буш и към неговите методи, защото инак няма да е човекът, за какъвто се представяше пред избирателите.
Според Злобин за президента и администрацията му е най-важно да предпазят нацията от заплахата на тероризма.
"Всичко останало, включително отношенията с Русия и фактът, че преговорите с Москва за ограничаване на стратегическите нападателни оръжия са отложени за текущата година, остава последна грижа за Обама", каза експертът.
Мнозина руски
политолози смятат, че първата година
от президентството на Обама се е отразила
положително на отношенията между Русия
и САЩ -
променила е психологическия климат в двустранните контакти.
"Точно тук е приносът на Обама - смята Вячеслав Никонов, президент на руския фонд "Политика". - Подобряването на отношенията с Русия е важен елемент от курса, поет от неговата администрация, тъй като е сред малкото й реални успехи."
Между другото, светът си живее и без нов договор за стратегическите нападателни въоръжения и не става нищо страшно - няма нито опасения, че ще избухне руско-американски ядрен конфликт, нито паника във връзка с евентуална надпревара в ядреното въоръжаване.
"Светът се промени из основи, сигурността му все по-малко е обвързана с ядрените потенциали на САЩ и на Русия, както и с качеството на отношенията помежду им - припомня Николай Злобин. - Не бива обаче и да се пренебрегват по-нататъшните преговори. Те подпомагат възстановяването на взаимното доверие между Москва и Вашингтон, от което почти нищо не бе останало през предходните години."
Освен това, според нашия събеседник, преговорният процес "срамежливо прикрива простата истина, че отношенията между САЩ и Русия, по-рано с глобална насоченост, днес са кухи, лишени от вътрешно съдържание, макар че и за Вашингтон, и за Москва е неудобно да го признаят в контекста на широко рекламираното рестартиране на отношенията".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!