В о олниците на много градове постъпват все повече хора, заболели от морбили.
Правителството отпусна 5 млн. лв за купуване на ваксини, с които ще бъдат имунизирани 200 хил. деца и младежи.
Най-много случаи на морбили са регистрирани в Добрич, Силистра, Търговище, Разград, Бургас, Сливен и Ямбол.
Над 15 години в Добричка област не е имало нито един заболял от морбили. Но от лятото на миналата година досега регистрираните случаи в областта са над 600. Причина за разпространението на заболяването са пропуснати имунизации, обяснява в обширен репортаж Би Ти Ви (btv.bg).
"Вероятно се е появило неимунно население, което не е боледувало в миналото, с непълен имунизационен статус и миграцията на населението. В съседни области имаше регистрирани случаи, зад граница също", коментира д-р Даниела Иванова, нач. отдел "Противоепидемичен контрол" в Добрич.
Но още през юли 2009 г. Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве в Добрич съобщи, че 60 души са заболели от морбили за две седмици.
Над 90% от болните са от ромски произход.
"Плашат се. За тях всяка ваксина означава после вдигане на температура и после по-големи проблеми. Ежедневно присъствахме в махалата и обяснявахме и разяснявахме какъв е пътят, какъв е начинът на заразяването и какъв е начинът да се предпази следващия човек от заразяване, който е здрав около тях", каза Нели Джамбазова, здравен медиатор.
Хедие Хюсеин е майка на тригодишно дете и е убедена, че за да е здраво трябва да има всички имунизации.
"Да всички имунизации ги има. Редовно посещаваме лекарката ни и със съдействието на здравните медиатори", казва тя.
Хедие обаче не успяла да убеди сестра си, че детето й също трябва да се ваксинира. 11-месечното бебе на тази жена е било заразено с морбили, преди да му бъде направена първата имунизация срещу морбили, паротит и рубеола, която се прави на 13 месечните.
"Зле я прекара, с високата температура, бяхме много зле. Почти три дена не я сваля, бяхме на системи, в чаршафи го увиваха, с лед ли какво не го правиха", разказва Ралица Иванова.
И въпреки горчивия опит, Яница не води детето за задължителните имунизации, а чака личния лекар да ги посети у дома и да го ваксинира.
"В миналото е регистрирана висока смъртност от морбили, особено в слабо развити икономически страни. Основно усложненията са пневмония и диариен синдром", казва д-р Иванова.
За да няма смъртни случаи и да се спре заболяването, всички, които не са боледували от морбили или нямат ваксини, трябва да посетят личните си лекари. Ваксините са безплатни.
Много болни от морбили
Извънредна имунизация срещу шарката започва в най-силно засегнатите райони - Добрич, Силистра, Търговище, Разград, Бургас, Сливен и Ямбол
10 януари 2010, 10:54
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!