Не сме преговаряли за заем с България, заяви ръководителят на мисията на Международния валутен фонд у нас Бас Бекер пред журналисти.
"Приветстваме новия подход и ангажимента на новото правителството във фискалната политика", каза той на пресконференция.
Не са водени разговори за вземане на заем от МВФ,
отбеляза и вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков на друга пресконференция след обяд.
"Очаква се през февруари да бъде направена преценка за хода на европейската икономика. Тогава ще се реши дали ще има нужда от финансова помощ. През февруари се очаква и следващата мисия на МВФ в страната ни", допълни Дянков.
Според Бекер световната икономическа криза е намалила наполовина ръста на кредитите, като износа на България е бил засегнат от рецесията в страните, които са й търговски партньори.
Като резултат в българската икономика в момента има рецесия, заяви Бекер. Брутният вътрешен продукт за второто тримесечие е с 4,9% по-нисък от преди година. Инфлацията е спаднала до 1.3% през август.
Фондът прогнозира, че брутният вътрешен продукт (БВП) ще се свие тази година с 6,5%, а през 2010 г. - с 2,5%.
През последните 7 месеца фискалната политика на България не е била съобразена с новия икономически климат, доходите са намалели с 10% в сравнения с предишната година, а разходите са се увеличили с 24%, заяви представителят на МВФ.
Като резултат фискалният резерв от 6,3% през миналата година се е превърнал в дефицит от 0,6% от БВП.
Без адекватни мерки във фискалния дефицит за 2009 г. той може да нарастне с повече от 3,5% до края на годината, допълни Бекер.
"България бе тежко засегната от глобалната финансова криза и в настоящия икономически климат е много трудно да се поддържа баланс, като се изисква голяма дисциплина, каза той. Необходим е засилен административен капацитет, който ще окаже положително влияние както върху бизнес-климата, така и върху усвояването на еврофондовет, каза Бекер.В
официално съобщение на Министерството на финансите
се казва, че констатациите на мисията до голяма степен покриват оценките и вижданията на новото правителство за състоянието на икономическата среда през 2009 г. и перспективите пред развитието на България за 2010 г.
МВФ дава по-оптимистична прогноза за растежа на икономиката от прогнозирания през пролетта спад от 7%, като сегашните му очаквания са по-близки до прогнозата на Министерството на финансите от -6,3 на сто, послужила за планирането на балансиран бюджет.
Прогнозата на Фонда за спад на икономиката от 2,5% през 2010 г. е близка до очакванията на правителството за спад от 2%, на която се базира проектобюджетът за 2010 г.
Заради навременните мерки на сегашното правителство прогнозата на МВФ е за "минимален" дефицит за 2009 г. Дефицитът за 2010 г., прогнозиран от МВФ, възлиза на 2%, но се подчертава, че правителството е решено да постигне балансиран бюджет.
Правителството изказва благодарност към МВФ за приемането на поканата за посещение в България, за конструктивния диалог и за направените препоръки, се посочва в съобщението от Министерството на финансите.
"Вървим към намаляване на осигуровките за следващата година, но това ще е трудно. Далеч съм от мисълта, че балансираният бюджет е нещо автоматично", посочи министър Дянков. По думите му "голямата борба е в приходната част".
Съвместната мисия на експерти от МВФ и от Европейската комисия за преглед на икономическата ситуация беше в София в периода 10-21 септември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!