Анализаторите от финансовата институция, която е мажоритарен собственик на българската Пощенска банка (postbank.bg), отчитат обаче, че темпът на забавяне на икономическата активност у нас е значително по-малък отколкото в останалите страни от региона.
Според отдела за анализи и прогнози на "Юробанк И Еф Джи", свиването на българската икономиката има положително отражение върху дефицита по текущата сметка и нивото на инфлацията. Очаква се дефицитът по текущата сметка да намалее наполовина и да достигне 12% от БВП.
Отчита се и значителен спад на инфлацията, като докладът предвижда запазване на тази тенденция и по-нататъшен спад на инфлацията до стойности от 2,5% на годишна база.
Понижаването на инфлацията може да улесни България в амбицията й да стане част от еврозоната
като спомогне за покриването на съответния Маастрихтски критерий за конвергенция, пише в доклад на банката.
Според анализаторите, по-доброто представяне на българската икономика спрямо икономиките на останалите страни от Централна и Източна Европа се дължи до голяма степен на антицикличните мерки, предприети от предишното правителство.
В същото време Националният статистически институт (НСИ) днес обяви експресни данни, според които спадът на БВП в България през второто тримесечие на годината е 4.8% спрямо същия период на миналата година.
За сравнение - през 2008 г. за същия тримесечен период е отчетен ръст на БВП от 7% на годишна основа - един от най-високите тримесечни нараствания в Централна и Източна Европа
Данните показват, че спадът в икономиката продължава да се задълбочава, след като за първото тримесечие той бе 3.5%, а за четвъртото на миналата година имаше ръст, макар и вече забавен, от 3.5%.
За първото полугодие икономиката се свива с 4.2% в реално изражение спрямо същия период на 2008 г.
На този фон не са лишени от основание прогнозите, че за цялата 2009 г. свиването на БВП може да надхвърли 6%, а според МВФ да стигне и 7%.
"Тъй като валутният борд не позволява провеждането на активна парична политика, пренастройването на българската икономика към изменените глобални условия може да се извърши единствено чрез свиване на вътрешното търсене", пише в доклада на "Юробанк".
Благодарение на разумната политика на досегашните правителства, понастоящем България не изпитва затруднения да покрива изискванията, свързани с валутния борд.
От друга страна именно поддържането на фиксирания курс е причина за
значително надценяване на българската валута,
коeто може да се окаже пречка пред конкурентоспособността на България след евентуалното присъединяване към валутния механизъм ERM2, което е една от целите на новото правителство.
Наблюдава се рязък спад на инфлацията спрямо края на предходната година. Нарастването на индекса на потребителските цени се понижава до 3,7% през юни спрямо 7,8% през декември 2008 г. Тенденцията към дефлация се дължи на спада във вътрешното търсене и понижението в цените на горивата и хранителните продукти.
Според анализаторите от "Юробанк", ако хранителните продукти не поскъпнат, можем да очакваме допълнително понижаване на индекса на потребителските цени в рамките на 2,5-3%.
Друга потенциална полза от спада на инфлацията е възможността България по-бързо да покрие съответния критерий за членство в Европейския валутен съюз. Досега именно невъзможността да достигне препоръчителните инфлационни равнища бе основна пречка пред присъединяването на България към еврозоната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!