Педро Ферейра прекарва дните и нощите си в тесни и задушни тунели под дъждовната гора на Амазонка, раздробявайки скалата, през която преминава златна жила, разказва Ройтерс.
Ферейра е един от хилядите миньори, които предприемат петдневно пътуване с лодка до това отдалечено кътче от джунглата, за да копаят за злато.
Благородният метал сега е по-скъп от всякога, тъй като международните инвеститори намират в него сигурно убежище на фона на световната финансова криза.
Дойдох тук заради слуховете за ново находище и поскъпването на златото, казва 34-годишният Ферейра.
Световната криза съживи тази и други мини в Бразилия, в които стотици хиляди отчаяни работници се трудят в опасни условия, увреждайки здравето си и околната среда.
В долината на река Тапажос броят на миньорите се е увеличил с около 40 на сто до 30 000 от октомври. Това съвпада с периода на рязкото поскъпване на златото до близо 1000 д. в началото на годината, преди след това да поевтинее до около 890 д., и стимулира икономическия бум в района.
"Това засили търговията ни. Не знам какво щяхме да правим без мината", казва служител на кметството на Итаитуба, град, разположен на 280 мили (450 км.) източно от Манаус.
Поевтиняването на другите стоки, от които икономиката на Бразилия зависи, допринесе много хора да се насочат към мината "Бом Хесус" (Добрия Исус).
Антониу Оливейра, например, е оставил стадото си от 70 говеда, за да копае за злато.
Отглеждането на говеда вече не носи доходи, а това плаща образованието на децата ми, казва с усмивка 47-годишният Оливейра, показвайки блещукащо парче скала.
Бразилия е най-големият световен износител на говеждо, чиято цена се понижи с около 18 на сто за близо една година. Според мнозина обаче миньорството е по-скоро проклятие, отколкото благословия за региона, където беззаконието процъфтява.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!