При гласуването на второ четене на промени в закона за избирането на евродепутати мнозинството прие да отпадне текстът, според който Държавната комисия по сигурността на информацията проверява кандидатите за принадлежност към Държавна сигурност.
Според представителите на БСП този текст ще затрудни работата на комисията по досиетата.
Мая Манолова от "Коалиция за България" поясни, че в закона за достъп до документите на бившата ДС този текст фигурира. Тя допълни, че в преходните и заключителни разпоредби на закона за избор на членове на ЕП е записано, че комисията има задължение да информира ръководствата на политическите партии, които са регистрирали кандидати за евродепутати дали има агенти на ДС.
Преди евроизборите през 2007 г. комисията по досиетата не само огласи агентите между кандидат-евродепутатите, но за първи път публикува подробна информация за агентурното досие на всеки от тях.
От опозицията коментираха, че това е единствената сериозна промяна в закона, а иначе в основата си той не се променя - не е било прието и предложението да падне прагът за преференциите, които на изборите за евродепутати през 2007 г. не проработиха и не се стигна до пренареждане на листите.
Парламентът отхвърли предложението да се създадат районни преброителни центрове
за изборите за Европарламент.
Идеята бе на депутата Яни Янев от НДСВ, според когото това би било способ срещу практиката за купуване на гласове. Според Янев така би се прекъснала връзката за контрол върху гласовете в отделни секционни избирателни комисии. Подкрепи го и независимият депутат Лъчезар Иванов, член на ГЕРБ, както и представителите на десните политически сили.
Срещу създаването на регионални преброителни центрове се обявиха БСП и ДПС.
Според Четин Казак от ДПС то е лишено от сериозни аргументи и ще доведе до повишаване на разходите за произвеждането на изборите. По думите на Казак това предложение не решава конкретен проблем, а създава нови. Той поясни, че така няма да се знае коя партия колко гласове има в дадена секция.
Според Румен Петков от БСП, създаването на преброителни центрове няма да премахне купуването на гласове, защото така ще се купуват не секционни комисии, а направо регионалните преброителни центрове.
Депутатите приеха при консултациите за създаване на Централна избирателна комисия да участват както парламентарно представените партии и коалиции, така и партиите и коалициите, които имат участие в ЕП.
Депутатите приеха
да отпадне забраната в стаичката за гласуване да не се допуска използването на мобилни телефони,
фотоапарати или друга техника, с която може да се заснеме начинът на гласуване. Предложението направи народният представител от ДПС Ремзи Осман.
Прието беше дарителите да предоставят декларация за произхода на дарените средства.
Депутатите одобриха предложението на Христо Бисеров от ДПС даренията и разходите, свързани с предизборната кампания, които се извършват по банков път, от 1000 да се увеличат на 5000 лева.
В закона залегна задължение за създаване на публичен регистър на дарителите на предизборни кампании, който да бъде достъпен за граждански контрол.
Отпаднаха предложенията на Яни Янев, НДСВ, и депутатите от ОДС Ваньо Шарков, Мартин Димитров и Иван Сотиров за въвеждане на интегрална бюлетина.
Отхвърлен беше и текст за наличието на подвижна избирателна кутия за гласуване на избиратели с трайни увреждания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!