А мериканският президент Барак Обама е изпратил секретно писмо до руския си колега Дмитрий Медведев, в което намеква, че ще отстъпи от разполагането на нова система за противоракетна отбрана в Източна Европа, ако Москва помогне да бъде спрян Иран да разработи оръжия с голям обсег. Това съобщава в. "Ню Йорк таймс", позовавайки се на анонимни американски източници.
Писмото до Медведев - отговор на неговото послание до Обама след встъпването му в длъжност, било предадено на ръка в Москва от висши представители на администрацията преди три седмици.
В него се казвало, че няма да се наложи САЩ да осъществят плана, предложен от администрацията на президента Джордж Буш, срещу който Русия яростно възразява, ако Иран прекрати усилията да построи бойни ядрени глави и балистични ракети.
Според източниците на изданието писмото не предлага директна размяна, а заявява само, че заплахата трябва да отпадне, като цели да даде на Москва стимул да се присъедини към САЩ в общ фронт срещу ислямската република.
Военните, дипломатически и търговски връзки на Русия с Иран й дават известно влияние там, но Москва често се противопоставя на твърдата американска линия спрямо Техеран.
Засега Москва не била отговорила, но руски представител заяви вчера, че министърът на външните работи Сергей Лавров "има какво да каже" на държавния секретар Хилари Клинтън, когато се срещнат в петък в Женева.
Самите Медведев и Обама ще се срещнат за първи път на 2 април в Лондон.
По-късно в Мадрид руският президент Дмитрий Медведев обяви, че Съединените щати не са предлагали на Русия сделка, обвързваща проекта за противоракетен щит в Източна Европа с политиката към Иран.
Русия е готова да си сътрудничи със САЩ по въпроса за Иран, както и да разисква плановете за обща противоракетна отбрана със САЩ и Европа, добави Медведев.
"Русия иска пълноценни отношения със САЩ. Позитивните сигнали от Вашингтон доказват, че президентът Барак Обама иска да засили сътрудничеството с Москва", отбеляза още руският лидер.
Според него по проблема за противоракетната отбрана не бива да се говори за външнополитически сделки - нужна е нова конструкция, приемлива за всички.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!