Н ай-успешният военен съюз в историята си търси нов шеф, пише британското списание "Икономист" в статия под заглавие "Кой може да обедини съюзниците?"
На 26 януари посланиците на страните в Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) ще започнат да разискват кой да стане генерален секретар на НАТО, след като Яп де Хоп Схефер се оттегли от поста през лятото.
Решение може да бъде взето на 60-ата юбилейна среща на високо равнище през април, макар че може би новото американско правителство дотогава няма да е готово с позиция по въпроса.
НАТО спечели Студената война без нито един изстрел, след това обедини Европа с разширяването си на Изток. Но сега в съюза цари объркване и несигурност.
Горещата война на НАТО в Афганистан се развива зле. В съюза има разногласия за бъдещото разширяване. Отношенията с Европейския съюз са парализирани, въпреки че голяма част от страните в НАТО членуват и в ЕС.
Сред възможните претенденти за нов генерален секретар на НАТО са външният министър на Полша Радослав Шикорски, бившият външен министър на България Соломон Паси, датският премиер Андерс Фог Расмусен, канадците Питър Маккей (министър на отбраната) и Джон Манли (бивш външен министър), бившият британски министър на отбраната Дес Браун.
Първият полски дипломат Шикорски, бивш министър на отбраната, е сред често споменаваните претенденти. Образован в Оксфорд беглец от комунизма, той ще бъде символ на обединението на континента, твърдят поддръжниците му. Но западноевропейските страни, които поддържат добри отношения с Русия, на първо място Германия, се опасяват, че назначаването му ще ядоса Кремъл.
Соломон Паси, който се прочу със своя трабант, има опит като председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). В тази организация членува и Русия и това може да го направи по-приемлив за Кремъл. Но той може би не е достатъчно влиятелен: мнозина съюзници искат генерален секретар със силно политическо влияние, "човек, на когото европейските лидери ще отговарят на телефонните обаждания", пише "Икономист", като цитира източник от НАТО.
Силно влиятелен е датският премиер Расмусен. Твърди се обаче, че той проявява по-голям интерес към бъдещия пост на президент на Европейския съюз, ако този пост се материализира, отбелязва "Икономист".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!