Е вропейската комисия (ЕК) изпраща две предупредителни писма до България, която отново не е спазила европейските изисквания по отношение на околната среда, предаде БТА.
Едното е последно писмено предупреждение за неспазване на директивата за третиране на битовите отпадъци, другото - първо предупреждение за нарушаване на европейските директиви за опазване на популациите от диви птици.
През октомври 2007 г. ЕК изпрати първо писмено предупреждение до България заради недостатъчни мерки относно изграждането на интегрирана мрежа от инсталации за управление на битовите отпадъци в София.
През септември 2008 г. по молба на българското правителство Комисията даде отсрочка от два месеца (до 30 ноември), преди да задейства наказателна процедура. Дотогава Столична община и Министерството на околната среда и водите трябваше да решат какво да правят с балите със смет, депонирани в "Кремиковци" и на гара Искър.
До този момент само община Силистра се е съгласила да приеме 180 хил. т балирани столични отпадъци. Кметът на Пловдив Славчо Атанасов категорично отказа отново да приеме софийски боклуци както на сметището в Цалапица, така и на територията на Предприятието за преработка на отпадъци край Шишманци.
ЕК е проучила внимателно отговора на българските власти по проблема с отпадъците, но продължава да смята, че ситуацията не е задоволителна. Това е причината да ни изпрати последно писмено предупреждение.
Според източници от Комисията, цитирани от БНР, анализите са показали, че все още не е ясно как ще бъдат третирани битовите отпадъци на столицата в устойчив план.
Първото писмено предупреждение за неспазване на директивата за опазването на диви птици се отправя, след като Комисията е получила оплакване, че строителството в района на нос Калиакра води до свиване на местообитанията на дивите птици.
ЕК смята, че решението за монтиране на вятърни турбини може да е взето, без да са били отчетени последствията върху околната среда, съобщава БНР.
Освен това ЕК е загрижена, че други проекти в инфраструктурата, строителството и туризма може да имат неясни последствия върху околната среда.
Според чл. 226 от Договора за Европейския съюз, ако ЕК прецени, че една страна членка нарушава европейското законодателство, тя изпраща "официално уведомително писмо" (първо писмено предупреждение).
Ако отговорът не удовлетворява Комисията или ако няма отговор, изпраща се "обосновано мнение" (второ и последно писмено предупреждение).
Ако отговорът и на това писмо не е удовлетворителен или ако няма отговор, тогава ЕК решава дали да започне дело срещу страната в Съда на Европейските общности в Люксембург.
Подготвени са мерки за опазване на птиците на Калиакра, които вече са ценени положително от Бернската комисия, а процедурите по оценката на роекта за интегрираната система за отпадъците на София са в ход и ще ъдат представени на ЕК, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.
Преди дни министър Джевдет Чакъров е подписал заповед за забрана на строителството в Калиакра за срок от една година или до влизане в сила на заповедта на зоната от НАТУРА 2000 "Комплекс Калиакра" за опазване на местообитанията.
Днес на заседанието на Столичния общински съвет кметът Бойко Борисов заяви, че няма опасност ЕС да спре парите за строежа на завод за преработка на отпадъците.
"Европейският заем е за инсталациите за компостиране, депата и всичко останало, което е разписано. Имаме уверението на сериозните хора в Брюксел, че за разлика от правителството, ние ще си получим парите, защото спазваме всичко точно, стриктно, включително и в момента от Jaspers са тук и всяка наша крачка се следи, консултира, одобрява от тях и тогава я правим", каза Борисов.
Той отново настоя, че е важно заводът да бъде общинска собственост. Според зам.-кмета по околна среда Мария Бояджийска съществува възможност инсталациите да бъдат дадени на концесия, но може и да са общински.
Борисов за пореден път коментира и почистването на столицата, като категорично заяви, че тази дейност трябва да се поеме от общинска фирма, а не от концесионери, както е сега.
"Сега концесионерите чистят само това, за което им се плаща, и което е предвидено в договорите. Заради това има оплаквания на хора, че малките улички зимата са заринати от сняг, а лятото - от мръсотия.
За да почистват повече от предвиденото, концесионерите искат доплащане. Повече резултати със същите пари могат да бъдат постигнати, ако почистването стане пак общинска дейност", каза кметът.
В началото на ноември концесионерът по чистотата "Новера" поиска от общината с 1/4 повече пари от договореното заради инфлацията. Фирмата настоява плащането да бъде направено със задна дата от 2004 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!