С лучвало ли ви се е да забравите да направите нещо важно? Или дълго не можете да си спомните номера на собствения си телефон? Или може би ви се е налагало да лепите къде ли не бележки за нещата, които задължително трябва да свършите?
Американски психолози от Университета на Чикаго са обединили резултатите от няколко изследвания в областта и дават осем основни правила как човек по-добре да мобилизира мозъка си.
Едно от тях включва слушането на музиката на Моцарт. Според тях т. нар. "ефект Моцарт" наистина съществува и при на слушане на неговите композиции мозъкът започва да изгражда по-сложни връзки между информацията, която съхранява. В резултат на това, на човека му трябва много по-малко време, за да си спомни нещо.
Останалите правила включват:
- Записвайте си. Една древна китайска мъдрост гласи: "Даже най-бледото мастило съхранява мислите по-дълго, отколкото най-добрата памет". Водете си дневник, в който отбелязвайте всички за вас важни неща.
- Стимулирайте паметта си. Последните изследвания показват, че количеството кофеин, съдържащо се в чаша кафе е достатъчно, за да ви помогне да се концентрирате.
- Изберете си интелектуална професия. Изследвания от Полша са показали, че хората, чието израстване в кариерата зависи от техните интелектуални способности, се стараят да използват паметта си и интелекта си максимално.
- Общувайте с хора по-умни от вас - това ще е стимул за развиване на паметта и вашите интелектуални способности като цяло. Това правило засяга и избора на семеен партньор.
- Учете се от Леонардо. В книгата на Майкъл Хелб "Как да мислим като Леонардо да Винчи" (How to Think Like Leonardo da Vinci) са предложени различни стратегии за развитие на интелектуални способности. Например авторът предлага на всички, които искат да подобрят своята памет да се научат да пишат или рисуват с другата ръка.
- Изберете подходящо време за умствено натоварване - паметта на хората на средна възраст работи по-добре сутрин, докато младите запомнят по-лесно и по-добре в средата на деня.
- Тренирайте тялото си, за да тренирате и ума си. Изследванията са показали, че по време на физически упражнения се повишава съдържанието на кислород в кръвта и съответно се ускорява обмяната на хранителните вещества. Кръвта циркулира в целия организъм, хранейки по-добре и мозъка. Затова след физически упражнения активността му става значително по-висока.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!