П ентагонът е заимствал нетрадиционни техники на водене на разпит от
методи, използвани в миналото от Северна Корея и Виетнам при разпит на американски военнопленници.
Това установи Комисията по въоръжените сили към американския Сенат, която разследва методите на Пентагона, използвани при разпит на затворници и включващи техники на измъчване.
Сенаторите от комисията установили, че Пентагонът е заимствал нетрадиционните си техники на водене на разпит от методи, използвани в миналото от Северна Корея и Виетнам при разпит на американски военнопленници, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Било установено например, че през юли 2002 г. адвокати на Пентагона, в това число и генералният юридически съветник Уилям Хейнс са изискали информации за военни програми, по които американските войници се обучавали как да устояват на мъчения при вражески разпити.
Много от тези програми, познати под кодовото име "Оцеляване, измъкване, устояване и бягство", се основавали на опита на американски военнопленници, преживели мъчения в ръцете на враговете в Корея и Виетнам.
В отговор на изискването на Хейнс и на другите юристи на Пентагона, ръководители на военните програми са предоставили списък с техники на разпити, включващи лишаване от сън, блокиране на някое от сетивата или заставяне на затворниците да стоят в неудобни и натоварващи тялото пози.
В хода на разследването на сенатската комисия самият Хейнс, който напусна поста си в Пентагона през февруари тази година, свидетелствал, че действително е получил подобен списък, но отрекъл да го е изискал сам.
Някои от методите в списъка по-късно били одобрени от тогавашния министър на отбраната Доналд Ръмсфелд и започнали да се прилагат при разпити в затворническия център във военната база в Гуантанамо. Това станало през декември 2002 г. и одобрението на Ръмсфелд фигурира в документ на Пентагона, с който сенатската комисия разполага.
В сенатската комисия има също и друг секретен документ на министерството на отбраната. Става дума за протокол от среща на военни експерти, състояла се през октомври 2002 г.
На срещата присъствал и висшият адвокат от ЦРУ Джон Фридман. Той казал пред останалите участници в срещата, че единственият сигурен тест дали даден метод на разпит съдържа мъчения или не, е когато затворникът умре.
В същия документ експертката от Пентагона, подполковник Даян Бийвър препоръчвала да се използват по-специалните методи на разпити върху задържани в Гуантанамо, защото те не са военнопленници.
Тогава тя предложила сред по-специалните методи на разпити да има и продължителна изолация, разпити траещи по 20 часа, заплахи за смърт или симулация на давене.
Комисията по въоръжените смята да продължи разследването за методите на разпити, използвани от Пентагона, и да обобщи изводите си в доклад, който ще публикува в края на тази година.
В хода на разследването Комисията е използвала показанията и на бивш ръководител на програма за обучение на американски военни как да реагират, когато са разпитвани по време на военнопленичество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!