"Дали Стефан Гамизов е избран от неизвестни у нас американски кръгове за техен говорител? Ако се проследят изразите му, ще се види, че той използва щампи, заклинания, при него няма логика", пише във в. "Труд" Валерия Велева.
Повечето всекидневници днес се надпреварват да се занимават с личността на активния в медийните си изяви анализатор, който предизвика няколко скандала през последните месеци, а вероятно е една от причините и за сензационното интервю на президента Георги Първанов.
"Хипотезите са две: вкаран е в матрица, заложена другаде. Или пък си измисля всичко това, за да му се придава повече тежест. Научен да прокарва чужди интереси, Гамизов влага цялата си амбиция в гонитбата на успеха", пише "Труд".
Валерия Велева го представя така:
"Кой е Стефан Гамизов? Политическа врачка, новият месия, шарлатанин, Остап Бендер, социолог, политолог, икономист, консултант, лобист, бъдещ политик...
Роден е на 15 април 1971 г. в Лясковец, след развода на родителите си се преселва с майка си в Монтана, където завършва природоматематическата гимназия. После следва в Минно-геоложкия институт в София. Започва и дребен бизнес.
Тежка болест, за която не иска да говори, го принуждава на 24 години да прекъсне образованието си. Преодолява изпитанието и на 30 години заживява със самочувствието, че "може да се справи с всичко, даже и със смъртта, когато тя идва, без да й е време".
Връща се в университета, взема някой друг изпит, но го напуска, защото преценява, че не може да прави това, за което учи. Болката и страданието са изострили сетивата му до степен, че приема живота само в черно-бели краски... С многобройни интервюта от две години залива интернет пространството, пресата и телевизиите. Стремежът му за самоизява е болезнен."
След като обстоятелствено описва опитите на Гамизов в бизнеса - успешни и неуспешни - Велева посочва, че след 2001 г. той е създал няколко компании за бизнес услуги и ги регистрирал в "Младост"2, където и досега живее със семейството си.
През 2002 г. учредил сдружение "Национален клуб по приложна стрелба-Динамик" заедно със сина на някогашното идеологическо величие на БКП Венелин Коцев.
След това интересите му се насочили към енергетиката. Провалил се в бизнес с японската компания "Мицуи", която искала да пробие в българските ТЕЦ-ове.
Пробвал се и в други ТЕЦ-ове, в АЕЦ "Белене", но все удрял на камък. Интересите му го сблъскали с Богомил Манчев, шеф на Българския атомен форум, чиято фирма "Риск инженеринг" е архитект-консултант на "Белене". Гамизов кратко коментира пред "Труд" : "Ние знаем как да се справяме с хора като г-н Манчев".
Движи се с многолюдна тежка охрана, разказва как фирмата му предпазва големите корпорации от изнудвания на криминални и политически субекти, но не казва кои са му партньорите и контрагентите.
Според Валерия Велева като политически коментатор любимите му теми са "путинизация на политиката", "първановизация на бизнеса", енергийната мафия, която "може да пробва да направи преврат у нас" и заплашеният от покушение премиер Станишев.
Виждан е да влиза с охраната си в Министерския съвет, за да говори с "икономически съветник".
Пред "Труд" Гамизов
чертае разделителната линия между президент и премиер:
"За някои американски сенатори и конгресмени Първанов е крайно неудобен, защото е станал проводник на руските енергийни интереси на Балканите. С проекта "Южен поток" Първанов едва ли не проправял пътя на Русия до сърцето на Европа и затова ще бъде подложен на безмилостна атака".
Гамизов твърди, че във влиятелни американски издания се трупа масив от файлове за Първанов, които в даден момент ще се превърнат в страховити за българите публикации. Ако се вярва на Гамизов - в геополитическата енергийна битка американците се чувстват предадени.
И Бойко Борисов щял бъде атакуван, но през австрийски и немски издания, заради миналото си. Целта била не се допусне сближаването му с президента и в никакъв случай ГЕРБ да не дойде на власт.
В тази епична битка Станишев бил добрият, защото "не се е срещал 7 пъти с Путин като Първанов" и защото бил харесван от бъдещата американска администрация.
На свой ред "24 часа" представя
три възможни варианта за ролята на Гамизов:
да става все по-търсен за енергийни проекти експерт, да играе за нов десен лидер, да лобира за Станишев - сега и дългосрочно.
Все по-често му се лепи етикет на близост с бизнесмена с политически амбиции Христо Ковачки. Но тази хипотеза дразни самия Гамизов и той я отрича.
Според Станимир Въгленов, автора на "24 часа", Гамизов е от хората, които правят впечатление и с външния си вид, и с интелекта си, дори без да парадира с начетеност, и с ръста си - 190 см.
"Да дойдат данъчните да видят какво и как съм правил, дейността ми е напълно прозрачна. Ясно е с какво се занимават фирмите и фондациите ми в България, нямам какво да крия", казва човекът, който твърди, че има една от шестте компании в Европа, които се занимават с предотвратяване на лоши бизнес практики.
Популярният социален антрополог Харалан Александров, който участва с Гамизов във фондацията "Референдум.бг", казва: "В негово лице разпознавам за първи път в България автентичен самосъздал се граждански активист от англосаксонски тип. Съчетанието от качества като предприемчивост и религиозност, прагматизъм и идеализъм, методичност и вдъхновеност, патриотизъм и космополитизъм е присъщо на американската гражданска култура и за жалост е доста рядко по нашите земи."
Историкът Божидар Димитров пък категорично го определя за "типичен Остап Бендер, който ще си изпати".
"Обяснява дейността си като политолог със силното си гражданско чувство, но гражданите не се движат с брониран автомобил и с още две коли, охраняващи го мутри", заявява за "24 часа" директорът на Националния исторически музей, който се представя за еднакво близък и до Георги Първанов, и до Бойко Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!