Б роят на природните бедствия по света се е повишил с около 20% за една година и е достигнал рекордно равнище, се посочва в годишния доклад на Международната федерация на дружествата на Червения кръст и на Червения полумесец (RCRC).
Като причина се посочва глобалното затопляне и промените в климата.
Средната температура на повърхността на Земята тази година ще бъде най-висока от 1880 година, когато е започнало отчитането й, съобщи японската метеорологична агенция.
За периода от януари до ноември т.г. тя е била по-висока за всички райони, освен за Южна Америка.
Температурата на повърхността на океана е била по-висока в повечето райони, с изключение на източната част на Тихия океан, близо до екватора.
Средната температура за 2007 г. вероятно ще бъде с 0,67 градуса по Целзий над средната за периода 1971-2000 г. През 2005 г. и 2006 г. тя е била 0.58 градуса по Целзий над средната за този 30-годишен период.
Червеният кръст е регистрирал 427 природни бедствия през 2006 г. Повишението е достигнало 70% в периода 2004-2006 г.
Данните потвърждават тенденцията от последните години, заяви пред журналисти генералният секретар на федерацията Марку Нискала.
През последното десетилетие - от 1997 до 2006 г., броят на природните бедствия се е увеличил с 60% в сравнение с предишното десетилетие - от 1987 до 1996 г., или от 4241 на 6806.
Сравнение между двата периода показва и удвояване на броя на жертвите - от 600 хил. на 1,2 млн. Броят на пострадалите средно на година се е повишил от 230 на 270 млн. души.
Увеличението отчасти се дължи на по-добрата отчетност на по-малките бедствия, но безспорно е и нарастването на броя на големите катастрофи, изтъква организацията.
С доклада тя цели да привлече вниманието към жените, възрастните хора, инвалидите и малцинствата - обичайни жертви на дискриминация, които са ощетени допълнително при природни бедствия.
Три пъти повече жени, отколкото мъже, са загинали в Азия от катастрофалните вълни цунами през декември 2004 г., защото по време на катастрофата са си били вкъщи, а мъжете им - на работа, се посочва като пример в доклада.
Някои малцинства, като далитите в Индия и тамилите в Шри Ланка, не са получили адекватна помощ впоследствие поради политически, етически или религиозни причини.
Страдат и възрастните, било защото не могат бързо да се движат, било защото живеят в изолация, особено в градската среда.
У нас при наводнението в Цар Калоян през август т.г. загинаха осем души, повечето възрастни хора и седемгодишно дете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!