Х ората, които имат електронен подпис, а те в България вече не са малко, би трябвяло да имат възможност да гласуват, без да отиват до избирателните урни, смята социологът Димитър Димитров на състоялата се днес дискусия "Изборите - практика и законодателни решения".
Електронното гласуване е възприето в някои европейски държави и ще може да улесни значително голяма част от хората, които искат да упражнят своя вот по електронен път.
"Не трябва два месеца преди избора да се променят и да се вкарват нови изисквания за гласуването, защото това не се възприема добре от избирателите", посочи още Димитров.
"Начините за провеждане на изборите в Европа са най-различни, като например в Швеция част от гласовете пристигат по пощата, а в други европейски държави се гласува два дни. Не трябва обаче механично да се пренасят всички европейски практики у нас", каза Димитров.
Според него е необходимо ново изборно законодателство, където провеждането на изборите да бъде максимално подробно обяснено, за да не възникват противоречия при провеждането на вота.
"В правото всяка жалба спира изпълнението на обжалваното действие, но понякога законодателят е предвидил и изключения от това правило", твърди председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев.
Подобна, според него, била и системата в избирателния процес, защото решенията на Общинския съвет, взети дори само за 3-4 дни от мандата, при последващо касиране на изборите имат правна сила.
"Законодателят е преценил, че не може да има вакуум при предаването на властта и трябва във всеки един ден да се знае кой носи отговорност", посочи Пенчев. Според него съдебните дела за изборни резултати са натоварени не толкова с правни проблеми, а по-скоро с политически страсти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!