Р умънските роми наводниха Италия. Италианските медии определиха тяхното поведение като "геноцид над коренното население", а крайнодесният лидер Джанфранко Фини призова за демонстрация срещу правителство, което не защитава италианците от безчинствата на румънците.
Днес на заседание на италианското правителство вътрешният министър Джулиано Амато ще предложи законопроект, който ще позволи на префектите да екстрадират от страната граждани на ЕС, пише "РБК Дейли".
От началото на тази година румънските роми буквално заляха Апенините. Мнозинството от регистрираните в страната правонарушения се падат именно на имигрантите от Румъния.
С разширяването на ЕС проблемът с престъпността сред имигрантите от новоприсъединилите се страни е много остър. Ето защо старите страни членки бързат да ожесточат имиграционните си закони.
Съгласно плана на Джулиано Амато 100 италиански префекти и кметове ще могат вече да подписват укази за екстрадиране на граждани на ЕС от страната.
През 2005 г. външният министър получи правото да гони "бедните роднини", което бе необходимо след присъединяването към ЕС на 10 страни от Централна, Източна и Южна Европа.
Това е нова мярка, която ще свали напрежението в много градове и предградия, обясни Амато. Той смята, че италианците трябва да се предпазят от имигрантите и преди всичко от румънските роми.
Италия бе сполетяна от истинска катастрофа след влизането на Румъния в ЕС. Масовата имиграция на румънски цигани е прераснала в геноцид над коренното население, пишат местните медии.
За периода от януари до август в Рим полицията е арестувала 3557 души, от които 2689 (около 75%) са румънци.
Кметът на Рим Валтер Велтрони многократно се обръщаше с молба към вътрешния министър да внесе поправки в закона за незабавната депортация на тези граждани на ЕС, които нанасят вреди на хората и имуществото.
Лидерът на крайно дясната партия Национален алианс Джанфранко Фини призова на 13 октомври да се проведе общонационална демонстрация срещу правителството. Той смята, че то не е способно да защити италианците от безчинствата на румънците.
Въпреки това от разширяването на ЕС не страдат само италианците. Ако в Италия имигрантите са 5% от населението, то в Германия са 8,8%, в Испания - 6,2%, във Франция - 5,9%, а във Великобритания - 5,2%.
На практика всички икономически развити страни в съюза спешно ожесточават своето имиграционно законодателство. Пример за това е пакетът от мерки, които предложи френският президент Никола Саркози.
През август Франция депортира 230 цигани, които живееха с табора си в департамента Рона. Във Великобритания още от 2007 г. за българите и румънците съществуват специална жестока система за контрол при получаването на разрешения за работа.
От своя страна Европейската комисия се отнася с разбиране към подобни мерки. От пресцентъра на еврокомисаря по въпросите на правосъдието, свободата и сигурността Франко Фратини заявиха за "РБК Дейли", че подобни инициативи не са в разрез с официалната позиция на ЕК.
"Италианските власти трябва да приемат директивата на ЕС за свободното придвижване на хора в пределите на съюза. Гражданите на ЕС имат право да пресичат вътрешните граници. Но ако те извършват престъпления, ще им се наложи да се върнат обратно в родината си", заяви Фратини.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!