Р ежисьорът разказа още, че прототипът на неговия герой, изпълняван във филма от талантливия Фреди Хаймор, е 5-годишният син на негови приятели, който имал много лунички, дефект в говора и голямо въображение.
"Новите анимационни филми в САЩ се правят по-скоро за възрастните, отколкото за децата. Децата ги гледат, но когато се върнат вкъщи, си пускат на DVD старите филми на Уолт Дисни", сочат още наблюденията на режисьора, който сам е баща на пет деца от три различни жени.
На въпрос на БГНЕС какъв се чувства в изкуството си - французин или американец, - Бесон отговори, че изкуството няма граници, защото е универсален език, но все пак той чувства принадлежността си към европейската култура, и, разбира се, към френската.
В тази връзка бе и коментарът му, че фестивалът в Кан е най-големият празник на киното, в който могат да се видят произведения на творци от целия свят и извън мненията на критиците е празник на човешкия дух.
За себе си казва, че неговият наркотик е писането. На 16 години е написал първата си книга - "Петият елемент", която години по-късно екранизира с участието на Брус Уилис и тогавашната си съпруга Мила Йовович.
Оказва се, че за него е много по-вълнуващо да пише книги, отколкото сценарии, в които да обяснява планове, интериори и екстериор, а не човешките вълнения, разкриващи се едва, когато филмът е готов.
Той работи винаги с един и същи композитор - Патрик Сера, когото е открил, когато музикантът бил едва 17-годишен баскитарист. Убеден е, че музиката понякога говори повече от думите в киното и именно тя създава истинския диалог.
Освен това Бесон продължава да смята, че киното създава най-точната представа за една страна. Посоченият от него пример, цитиран от БГНЕС, беше проучване сред туристите във Франция.
32% отговорили, че идват благодарение на френските филми, които са гледали. Затова правителствата трябва да бъдат притискани да дават повече средства за филми - защото те представят най-добре страните, хората, обичаите, препоръча Бесон.
Според него това е и една от причините да не се знае много за Балканите и в частност за България, допълва БГНЕС в репортажа си от пресконференцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!