С имеон Милков - един от хората в екипа на Николай Бареков, е сред разпознаваемите лица на кадрите от протеста в столичния квартал "Орландовци".
Милков, който в последните години активно участва в ред протести, миналата година обикаляше страната по време на предизборната кампания за евроизборите на "България без цензура", припомня "Господари на ефира".
Сега той се представя пред журналистите като един от пострадалите по време на сблъсъците в Орландовци.
На въпрос от Нова ТВ за връзката си с Бареков Милков отговаря, че работата му за политика нямала общо със случващото се в Орландовци. "Аз дори не съм се чувал с него последните четири дни", обяви Симеон Милков.
"Господари на ефира" показа и архивни кадри, в които Бареков нарича Милков активен гражданин.
Неговото присъствие в Орландовци не е единственото, което да поражда съмнение за политическо участие в протестите.
Депутатът Илия Илиев от ДПС също се появи пред камерите в квартала и обяви, че е там "в помощ на цялата организация заради напрежението".
Пред Нова ТВ Владимир Йончев, журналист и главен редактор на "Офнюз" коментира, че реално недоволство има както в Гърмен, така и в „Орландовци”.
По думите му то е и ядрото, от което започва всичко. "Оттам нататък има насилване на проблема и ръчкане на проблема. В снимките, които ние направихме, се виждат лица, които са едни и същи по време на протестите срещу цените на горивата преди 3-4 години и февруарските протести. Цялата тази крайна ескалация на напрежението, в която се стига до насилие, се прави от деца на 13-14 или 15 години, които са от агитката на „Левски”. Това са деца, котио са в такава социална среда, че лесно се подвеждат по своя лидер. Достатъчно е да платиш на двама, трима, петима и те ще поведат по още десет души със себе си. В момента 30-40-50 души, деца между 15 и 18 години определят приоритетите на българската политика”, заяви в студиото на „Здравей, България” Владимир Йончев.
"Има ромски проблем, типичен за една разделена нация. Има около 15% малцинство, което драматично не може да се интегрира в практиките на мнозинството. Ако ние не направим нещо, за да ги интегрираме, ще продължим да си говорим за ромска престъпност. Някои от тях наистина умират от глад, как да не крадат”, попита реторично Владимир Йончев.
Според него има малка промяна в политическата игра: „Ако преди имахме няколко стари, големи партии, които си сменяха кметовете, сега имаме уникален шанс на много дребни играчи да яхнат проблема и да провокират местни лидери, които след това могат да се продават, след като станат кметове”, заключи Владимир Йончев.
"Ние не знаем каква е битовата престъпност, защото такава статистика не може да се води. В Гърмен, където има битова престъпност, има едва четири жалби. От хората, които са пострадали, само четирима са се оплакали. Имаме проблем с престъпността като цяло. Ние не вярваме, че държавата ще ни пази”, коментира Полина Паунова, журналист от „Медиапул”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!