В ъпросът със замърсяването на водните източници е много деликатен. В изложението си ще се спра на основните проблеми. Язовири, езера и реки са основните източници на питейна вода - не трябва да забравяме това следващия път, когато решим да изхвърлим отпадъците си след пикник или строителните си отпадъци.
Много по-опасни са обаче големите заводи и фабрики, които не използват пречиствателни устройства за отпадъците си и изхвърлят опасните си отпадъци в реките, излагайки на опасност нашето здраве и живот. Освен това редовно след някое такова престъпно изхвърляне на промишлени отпадъци значително количество риба измира - засяга се и водната животинската фауна. Не само обаче заводите нарушават закона, но и физически лица, които практикуват незаконен риболов - чрез ток, мрежи или ловят риба през забранения период - когато тя пуска хайвера си. Би било добра практика от страна на държавата периодично да зарибява водните басейни, както и да се насърчава правомерното поведение на фабриките - отстъпки от данъци, приспадане на ДДС при купуване на пречиствателна техника и увеличаване на глобите, както и ефективни мерки за събираемостта им.
Друг проблем е изхвърлянето на лекарства и батерии. Чрез подземните води оловото и лекарствените средства достигат в сладководните ни басеини (реки, езера, язовири) – рибите се тровят, сменят пола си (преди години даваха репортажи по телевизиите), а оловото от батериите в замърсената вода се натрупва в човешкия организъм и може да доведе до рак на костите. Трябва да се научим да бъдем отговорни спрямо водните ни богатства и да изхвърляме разделно (зелените контейнери- стъклото, сините - хартията, желязо и пластмаса – в жълтите, а лекарствата и батериите – в специализираните места, където се събират в аптеки и магазини и се предават за безопасно рециклиране) – в противен случай би се нарушило екологичното равновесие и би било застрашило съществуването ни.
Реките се нуждаят от периодично следене на нивото на водата и почистване на коритата от паднали дървета, клони и други предмети, които при по-силен дъжд могат да запушат пътя й и да станат причина за наводнения, които да нанесат материални щети или да вземат човешки жертви. Сериозен проблем е и безразборната сеч, а както знаем дърветата с корените си спомагат за заздравяването на бреговете, а и като цяло са силен помощник срещу почвената ерозия.
Мерките, които трябва да се вземат за опазване на водите са: изграждане на нови пречиствателни станции за отпадъчни води. Разширение, модернизация и реконструкция на съществуващите градски пречиствателни станции за отпадни води. Проектиране , учредяване и експлоатация на санитарно-охранителна зона около водоизточниците за питейно-битово водоснабдяване.
Не бъди безразличен, бъди различен – нека покажем едно примерно поведение и отговорност спрямо водоизточниците си – грижата за тях е грижа за нас и за бъдещите поколения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!