Е вропейската комисия (ЕК) е изпратила на София последни предупреждения по четири наказателни процедури, съобщи БНР.
Става въпрос за откритите вече процедури, свързани с пътната безопасност, енергийната ефективност, замърсяването на въздуха и управлението на въздушното движение.
Директивата за трансграничен обмен на информация за нарушенията на правилата за безопасност на движението по пътищата обхваща нарушения като шофирането с превишена скорост и в нетрезво състояние. Тя позволява установяването и съдебното преследване на водачи от ЕС, допуснали неспазването на закона в държава, различна от страната, където е регистриран автомобилът им. Държавата, в която е извършено нарушението, е тази, която решава какви мерки да бъдат предприети.
Срокът за въвеждане на директивата в националното право беше 7 ноември 2013 г.
Днес ЕК поиска не само от България, но и от Кипър, Люксембург и Словения, да я приложат напълно. Ако посочените държави не изпълнят изискването, ще се стигне до непоследователно прилагане на законодателството в ЕС, което ще навреди на пътната безопасност, мотивира се ЕК.
Ако в срок от два месеца не бъде съобщено за предприемането на необходимите мерки, ЕК може да реши да предяви иск пред Съда на ЕС срещу България, Кипър, Люксембург и Словения, пише в съобщението.
Втората процедура, придвижена на следващ етап, е свързана с изискванията за енергийната ефективност.
Според тях до 2020 г. всяка страна трябва да постигне определени икономии чрез целенасочени политики за енергийна ефективност в домакинствата, промишлеността и транспорта, но България не е представила информация какво е предприела в тази посока.
Европейската комисия обяви освен това, че
изисква от България да намали равнището на серен двуокис в околната среда,
тъй като той може да доведе до дихателни проблеми и влошаване на сърдечносъдовите заболявания.
България е нарушила директивата за качеството на въздуха, с която държавите от ЕС се задължават да спазват дневни и почасови гранични стойности на концентрация и да изготвят планове за качеството на въздуха с подходящи мерки за понижаване на равнищата на серния двуокис.
Гражданите в югозападната и в югоизточната част на страната са изложени на прекомерни концентрации на серен двуокис поне от 2007 г. насам. Мерките, взети в югозападната зона, са били достатъчно ефикасни, за да се приведат стойностите в съответствие със законодателството на ЕС през 2013 г., но в югоизточната зона продължават да се наблюдават прекомерни количества замърсители, вредящи на човешкото здраве, се посочва в съобщението.
С днешното мотивирано становище ЕК иска от България да предприеме перспективни, бързи и ефективни действия, за да изпълни съответните норми възможно най-скоро. Ако България не предприеме действия в срок от два месеца, случаят може да бъде отнесен до Съда на ЕС.
Последната наказателна процедура е заради неприлагане на правилата за санкции за авиокомпании,
които нарушават европейските норми за управление на въздушното движение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!