В годишните доклади на Европейската комисия за напредъка на страните от Западните Балкани по пътя към ЕС има похвали, но и доста критики. Докладите бяха обявени днес по страни:
В документа за Косово се отчита съществен напредък в отношенията между Белград и Прищина.
Основната тревога на комисията по отношение на Косово е свързана с независимостта на правосъдието и с ограничените резултати в борбата с организираната престъпност и корупцията. ЕК отбелязва като приоритет необходимостта от реформи в законодателството, свързано с организирането на избори и с администрацията, както и със защитата на малцинствата.
Сключването на споразумение за стабилизиране и асоцииране на Косово с ЕС е ключ към приобщаването на страната към Общността, се посочва в документа.
Отчита се приносът на Косово за напредък по въпроса за облекчаването на визовия режим и за работата на ЕУЛЕКС.
Отбелязва се необходимостта от приемането на допълнителни законодателни промени, както и обособяването на специален съд, който да се произнесе по откритите доказателства за етническо прочистване в страната в края на миналия век. Косово трябва да сътрудничи на този съд и да се справи с миналото си, пише в документа
През последната година Албания отбеляза напредък по пътя си към ЕС,
отчита ЕК. Отбелязва се, че са били предприети реформи в областта на правосъдието, а правителството е показало политическа воля да действа решително в борбата с корупцията. Допълва се, че се наблюдават добри резултати и по отношение на борбата с организираната престъпност, особено в областта на наркотиците, икономическите престъпления и трафика на хора.
Като положителна стъпка се отчитат предприетите действия, свързани с правата на сексуалните малцинства.
Същевременно ЕК отбелязва сериозни недостатъци в областта на правото. Препоръчва се решително продължаване на реформите в администрацията по отношение на професионализма и деполитизацията. В областта на правораздаването се настоява за допълнителни мерки за осигуряване на независимостта и отчетността.
Комисията настоява за още усилия в борбата с корупцията и организираната престъпност, с последователни разследвания и повдигане на обвинения. Докладът настоява за повишаване на защитата на човешките права, включително на ромите, както и на правата над собствеността.
Посочва се, че правителството се е провалило в областта на медиите и свободата на изразяване. Настоява се за подобряване на климата за бизнеса, както и за траен политически диалог между властите и опозицията.
Ефективността на правосъдната система на Черна гора в последната година се повиши,
укрепна правната рамка за защитата на основните права, приет бе закон за омбудсмана, се посочва в доклада за страната.
Запазват се обаче сериозните тревоги по отношение на правата на свободно изразяване и на медиите, пише в документа. Препоръчва се по-задълбочена работа по разследванията на случаи на насилие срещу журналисти.
Комисията настоява за по-ясни действия за осигуряване на професионализъм и деполитизация на служителите в бюджетната сфера. За осигуряване на върховенство на закона е необходима силна политическа воля, посочва ЕК.
Приемането на законодателство срещу корупцията и за финансирането на партиите закъснява, се отчита в доклада. Според комисията липсват достатъчно разследвания и обвинения по случаи на корупция, включително срещу служители на висши длъжности. Необходимо е средствата за отнемане на незаконно имущество да бъдат използвани по-пълноценно, препоръчва комисията.
Сърбия показва известен напредък
в административната реформа и прие промени в законодателството в областта на правосъдието, се посочва в годишния доклад за напредъка на страната. ЕК отчита силния политически устрем на Белград за борба с корупцията.
Белград обаче трябва да задълбочи усилията си за съобразяване на законодателството си с европейското в областта на енергетиката, включително по отношение на проекта „Южен поток“. Комисията препоръчва на страната да работи за отпадането на свързаността в газовия сектор, т.е. за отделянето на собствениците на горивото от собствениците на преносната система.
Необходими са допълнителни усилия за осигуряването на независимостта на правосъдието, се посочва в доклада. Все още не са приети закони за осигуряването на безплатна правна помощ, както и за защита на хората, подаващи сигнали за нарушения и по отношение на конфликта на интереси, се отбелязва в документа. Корупцията остава широко разпространена в множество области. Липсва последователност в пресичането на корупцията и организираната престъпност.
Основните права трябва да бъдат спазвани напълно в истинския живот, включително по отношение на уязвимите групи от обществото, заявява ЕК. Съществуват тревоги по въпроса за правото на свободно изразяване, пише в доклада.
Комисията препоръчва по-строго следене за приложението на приетото законодателство. Сърбия трябва да спазва обещанията си за регионално сътрудничество, включително по въпроса за Косово, тъй като този въпрос се разглежда успоредно с преговорния процес, се допълва в доклада.
Преговорите за членството на Босна и Херцеговина в ЕС са в застой,
отчита ЕК. Отбелязва се, че продължава да липсва политическа воля за предприемането на необходимите реформи.
В последната година се отчита много ограничен напредък в съобразяването на икономиката и политиката на страната с европейските стандарти. Липсата на какъвто и да било механизъм за координация по европейските въпроси се отразява зле на взаимоотношенията с ЕС. Политическото ръководство на страната дължи на народа поемането в ясна посока, заявява ЕК.
Преговорният процес по присъединяването на Македония към ЕС е в безпътица.
По същество той не е започнал заради неспазването на препоръките, издадени от Европейската комисия, се посочва в годишния доклад на Комисията. Правителството в Скопие не успя да постигне напредък по множество ключови въпроси, а това увреди последователността на реформите и в някои сфери се наблюдава отстъпление от тях.
В последните години се наблюдава нарастваща политизация на институциите и на правителствения контрол над медиите. Нарастват съмненията за избирателно правосъдие, а положението с медийната свобода се влошава.
Събитията напоследък показаха, че партийният интерес се поставя пред обществения, пише в документа. Комисията препоръчва да бъдат предприети решителни стъпки за намиране на изход по спора с Гърция за името на бившата югославска република. Неуспехът от продължаващите 19 години преговори има пряко и вредно влияние върху очакванията за присъединяване на Македония към ЕС. Поддържането на добри добросъседски отношения остава основен въпрос, се посочва в доклада.
ЕС трябва да остане стълб за икономическите и политическите реформи в Турция,
пише в доклада за страната. Преговорите на Анкара с ЕС не биха могли да бъдат изместени от някаква алтернатива, пише в документа. Стратегическото местоположение на Турция показва допълнителната необходимост от по-задълбочено сътрудничество в областта на енергетиката и правосъдието и вътрешните работи, предвид кризите в Сирия, Ирак и Украйна, се отбелязва в доклада. ЕК допълва, че сътрудничеството в борбата с тероризма трябва да се задълбочи, особено по въпросите за чуждестранните бойци (в Близкия изток). По този въпрос ЕК препоръчва Анкара да приеме допълнително законодателство, съобразено с ЕС.
Комисията определя като историческа стъпка приемането на законодателство за мирното уреждане на кюрдския въпрос и отчита в положителен тон прилагането на споразумението за реадмисия и визова либерализация.
Действията на правителството в отговор на обвиненията от миналата година в корупция увеличиха тревогите за независимостта на правосъдието и разделението на властите. Комисията препоръчва разследванията за корупция да бъдат водени прозрачно.
Опитите за забрана на социалните мрежи и натискът на медиите, водещ до автоцензура, ограничават свободата на изразяване. Подходът по въпроса за свободата на събиране запазва ограниченията и следва да бъде съобразен с европейското право, пише в документа.
Турция следва да обърне повече внимание на спазването на основните права в законите и в живота, както и на действителното прилагане на законодателството, допълва ЕК.
В областта на икономиката комисията препоръчва допълнително развитие на свързаността на Турция с европейската система за пренос на енергоносители и с европейския енергиен пазар.
Време е Турция спешно да предприеме стъпки за нормализирането на отношенията си с Кипър, заявява ЕК. Допълва се, че Анкара трябва да се въздържа от всякакви действия на провокация, заплахи и възпрепятстване на нормалните двустранни отношения с острова. Сега е важно положителните стъпки по този въпрос да бъдат последвани от конструктивни изявления и конкретни действия, пише в доклада. Комисията очаква кипърските гърци и кипърските турци да започнат скоро преговори, които да прокарат пътя до взаимно приемливо решение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!