Р езултатите от мониторинга през май и юни от страна на регионалните здравни инспекции във Варна, Бургас и Добрич не показват съществено отрицателно повлияване на качеството на водите за къпане като цяло вследствие на обилните валежи през тези месеци.
Това съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването.
Получените стойности по изследваните микробиологични показатели в зоните за къпане са в съответствие със задължителните, а в по-голямата част от зоните дори и с по-строгите препоръчителни изисквания към качеството на водите за къпане, къпането в тях не представлява риск за здравето за населението и туристите, летуващи на българското Черноморие, посочиха от пресслужбата.
До настоящия момент единствено при извършен анализ на проба вода от 30 юни от "Офицерски плаж" - Варна, е констатирано надвишаване на нормите, поради което веднага след получаване на резултатите е наложена временна забрана за къпане в тази зона и за това своевременно са уведомени населението, областните и общинските власти.
В тази зона и през предходни години са били констатирани проблеми с качеството на водите за къпане.
От пресслужбата посочват като основна причина за това вливането в района на зоната за къпане на "Шокъров канал", който събира дъждовни води от част от Варна и вилни зони около града, вероятно и от нерегламентирано включени в него фекално-битови отпадъчни води.
Пробите на морски води от съседните зони за къпане - "Бриз-3 Буните", "Централен плаж", "Южен плаж" и кв. "Аспарухово", не показват отклонения от задължителните изисквания и използването им за къпане не представлява опасност за здравето на хората.
По повод на информация в медии за опасност от заразяване с хепатит "А" при ползването на водите за къпане от пресслужбата посочват, че по принцип възможност за заразяване с хепатит "А" при ползване на природни води за къпане, плуване, водни спортове не може да бъде напълно изключена, но рискът за това е нисък и може да има значение само при много голямо замърсяване на водите с отпадъчни фекално-битови води.
Такова замърсяване не е налице в зоните за къпане по българското Черноморие, в които няма забрана за къпане.
МЗ не е давало препоръка хората и туристите, които ще почиват на българското Черноморие, предварително да се имунизират срещу хепатит "А" и категорично отхвърля такава необходимост, допълниха от пресслужбата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!