Г ражданите на Турция от 1 юли ще могат да посещават шенгенската зона без да е нужно издаването на визи. Това каза в ефира на телевизия „Хабертюрк” (Нaberturk) заместник-външният министър Наджи Кору.
„Най-късно от 1 юли вратите на 26 европейски държави ще се отворят за нашите граждани и пътуванията ще станат безвизови. Гражданите на Турция ще имат право на престой в „Шенген“ до 90 дни в рамките на веки 180-дневен период“, обяви Кору.
По думите му, всичките 72 изисквания на ЕС за преход към либерализация на визите трябва да бъдат изпълнени до 4 май.
Кору поясни, че остава да бъдат изпълнени още около 30 от условията на ЕС, а на 4 май Съветът на ЕС ще представи отчет за това дали Турция е покрила условията. Вдигането на визите за турски граждани е едно от условията на сделката за разрешаване на бежанската криза между Анкара и Брюксел.
Ако очакванията на Кору се сбъднат, това ще бъде драматична промяна в политиката на Европейския съюз. До средата на миналата година се обсъждаше турските граждани евентуално да влизат без визи едва от 2018 г.
Една от най-големите пречки пред отварянето на европейските граници за Турция е позицията на Кипър, чиято северна част е заета от непризната от никого, осен от Анкара, Севернокипърска турска република.
Днес председателят на Европейският парламент Мартин Шулц заяви, че ЕС е готов да предостави необходимата финансова помощ за разрешаването на кипърския въпрос.
„В момента има реална възможност да се направи историческа стъпка напред. Европейският парламент, както и на други институции на Европейския съюз, подкрепят процеса за кипърското урегулиране и са готови да окажат всякаква необходима помощ, в това число и с парични средства, когато е необходимо”, каза Шулц.
Не е ясно как ще бъдат разрешени и сериозните различия между Анкара и Брюксел по отношение на свободата на медиите.
„Свободата на медиите е от голямо значение и Германия няма да прави отстъпки по този въпрос в отношенията си с Турция”, обяви днес в Берлин говорителят на германското външно министерство Завсан Шебли.
Поводът беше вчерашното решение на Анкара да привика германския посланик в Турция Мартин Ердман в турското външно министерство заради сатирично видео за Ердоган по германската телевизия.
„Германската позиция относно свободата на пресата и свободата на изразяване не подлежи на обсъждане”, категоричен беше Шебли. „Политическата сатира е защитена от свободата на пресата. За нас е важно ясно да изразим позицията си”.
Според приети през миналата година промени в турското законодателство всяко осмиване или критика срещу управляващите е престъпление.
Take a look at the 7 key points of the EU #Turkey deal on tackling #migrationEUhttps://t.co/95xXAP6Ylh
— EPP Group (@EPPGroup) March 30, 2016
Вижте още за споразумението между ЕС и Турция:
Втори рунд на пазарлъка ЕС-Турция, Юнкер поряза Анкара за членството
Кипърският президент заплашва да потопи сделката за бежанците между ЕС и Турция
Вижте как Ердоган „осребрява” емигранти
За България проблемът е още по-сериозен, тъй като Турция е обвинявана за намеса във вътрешните работи на страната. Дори беше създадена временна комисия в парламента, която да разследва тези обвинения, но тя на практика дори не започна да работи.
През февруари България обяви за персона нон грата почетния консул на Турция в Бургас Угур Емироглу заради „осъществяването на дейност, несъвместима с Виенската конвенция за дипломатическите отношения”.
В случай, че визовите ограничения на ЕС за турски граждани паднат от юни, границата с южната ни съседка ще стане също толкова „отворена”, колкото тези с Румъния и Гърция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!