„Въпреки че турската страна няма да изпълни задълженията си по реадмисия, се надявам да продължим да поддържаме добрите си отношения в оперативен порядък и ситуацията няма да се промени съществено”. Това каза пред журналисти в Бургас вътрешният министър Румяна Бъчварова.
Тя увери, че комуникацията между двете страни продължава. Бъчварова обясни, че е имало подписано споразумение с Турция за реадмисия, което е трябвало да влезе в сила от 1 юни. Дори са били оформени документите на около 200 души, които да бъдат върнати на турска територия.
„В сроковете, в които трябваше да получим отговор от турска страна, не сме получили такъв. Имаме информация, че турската страна се въздържа от изпълнението на задължението си по това споразумение по аргументи, които са свързани с отношенията и процесите, които текат в преговорите с ЕС. Искам да уверя всички, че ние сме предвидили такъв възможен сценарий и сме планирани мерки, които бихме предприели, ако се промени ситуацията по българо-турската граница. Следим непрекъснато. Предприемаме освен оперативни, но и дипломатически мерки. Очакваме различни варианти - от най-леките до най-опасните”, подчерта Бъчварова.
По рано днес съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов съобщи, че има официално запитване от българска страна до Турция относно забавянето на реадмисията на бежанци.
Според него информацията за спиране на договора е медийна спекулация и не бива да се търси никаква връзка с отказа на България да участва в обща флотилия в Черно море.
„Даже да има решение на НАТО, много от държавите-членки не изпълняват решенията на организацията, защото те се съобразяват със спецификата на собствените си позиции по въпроса, с рисковете на техните държави. Това дали ще се вземе решение за общ флот и дали България ще го подкрепи са съвсем различни разговори, отложени във времето. В момента нямаме нищо друго налице освен непремерени приказки на новоизлюпен румънски политик“, коментира Валери Симеонов.
Валери Симеонов допълни, че така или иначе оградата на границата трябва да бъде завършена и специализираните служби трябва да засилят своята работа. Според него риск от бежански натиск винаги съществува, но в момента страната ни се справя адекватно.
Премиерът на Румъния Дачиан Чолош обясни в четвъртък, че Румъния не е предлагала създаване на флот в Черно море, а „морско сътрудничество” на флотите на черноморски държави, членки на Алианса.
„Никога не е ставало въпрос за създаване на флот в Черно море, а за морско сътрудничество в Черно море под егидата на НАТО - това беше предложението на Румъния, и разбирам, че България при тези условия, така както ми беше казано и на мен от президента и премиера, когато посетих София, са на разположение да подкрепят това предложение”, посочи Чолош. „Така че не става въпрос за флот, а за сътрудничество между черноморски държави, които са членки на НАТО, под егидата на НАТО”.
Новият главнокомандващ на НАТО призова към готовност за конфронтация с Русия
Русия наистина уплаши САЩ в Балтийско море
Путин: Преди да пуснете натовското ПРО в страните си, бяхте в безопасност
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!