Н а заседанието днес, председателствано от вицепремиера Зинаида Златанова, социалните партньори - синдикати, работодатели, правителство, не постигнаха съгласие по проекта за промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Според президента на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев "диалогът на ниво "министерства" не върви". Той предложи вицепремиерът да се разпореди социалният диалог да започне на всички нива.
Тренчев настоя на следващото заседание на Съвета да се каже ясно позицията на правителството по този въпрос. По думите му трябва да се "зарежат говорилните на ниво "обществени съвети", защото законно регламентираният диалог е тристранният".
Лидерът на КТ "Подкрепа" нарече Обществените съвети към министерствата "спонтанно възникнала формула" и призна, че от синдиката обмислят сериозно да преустановят участието си в тях.
Вицепремиерът Златанова каза, че на утрешното заседание на Министерския съвет ще обърне внимание на колегите си по този въпрос. Златанова подчерта, че без всякакво съмнение правителството не само е решено да има социален диалог в пълен обем, но е и убедено, че няма друг начин за взимане на решенията.
"Не трябва да имате никакви съмнения, че наистина са ни сериозни намеренията", обърна се тя към Тренчев и пое ангажимент да бъде възстановен в спешен порядък тристранният диалог по министерствата.
На заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество от КТ "Подкрепа" и КНСБ заявиха, че като цяло не одобряват предлаганите промени за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Вместо да има единна данъчно-осигурителна сметка, от "Подкрепа" предлагат да има две сметки - осигурителна и данъчна. От синдиката обърнаха внимание, че допълнителното задължително пенсионно осигуряване остава извън обхвата на единната сметка.
От КНСБ също не подкрепят законопроекта, а само частта за обратно начисляване на ДДС за сделките със зърно.
От Министерството на финансите заявиха, че са за единната сметка и облекчаване на процедурата, както и за обратното начисляване на ДДС на сделките със зърно. Така ще се повиши събираемостта и ще ограничат опитите за измама, заяви зам.-министърът на финансите Людмила Елкова.
Всички работодателски организации също подкрепят законопроекта, но с много резерви и предложения. От БТПП настояват за по-строг контрол от данъчните служители. От БСК споделиха някои от опасенията на синдикатите и предложиха работата по законопроекта да продължи на ниво "работна група", за да се отстранят всички проблеми. От КРИБ предложиха нови подобрения, които да бъдат приети с поднормативни актове.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България подкрепят три от четирите предлагани промени - погасяване на главници по лихви, удължаване на срока до 2015 г. за отписване на задължения с изтекъл срок на давност, обратното начисляване на ДДС. От асоциацията имат опасения, че промените поставят в неравни условия частните кредитори от страна на държавата.
Работодателите заявиха, че е настъпил хаос в системата на НАП, чиято информационната система не била готова да посрещне нововъведенията. Според тях за една голяма част от фирмите няма яснота кои задължения са текущи, кои са стари, кои са лихви, кои главници, и се е стигнало до блокиране на сметки, което е довело до затруднения в дейността на част от фирмите. Отправени бяха предложения да се разделят текущи от стари задължения и да се прекрати практиката да се блокират сметки на длъжници.
Социалните партньори одобриха по принцип промени в Кодекса на труда, предложени от депутатите от Коалиция за България Захари Георгиев, Корнелия Нинова и Жара Пенева. Промените предвиждат осиновители, които осиновят дете до 5 г., да имат право да получават майчинство. Промените са в унисон със стратегията за изваждане на деца от институции. Синдикати и работодатели поискаха обаче текстовете да бъдат прецизирани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!