В Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) при правителството на тройната калиция и на министъра Асен Гагаузов е било практика поетите задължения по договори да не се отразяват своевременно в счетоводната система.
Това е довело до нарушаване на принципа на текущото начисляване и вместо за 286 566 700 лв. задълженията скочили на 595 541 827 лв. към края на 2009 г.
Тези
фрапиращи данни за нарушения
съобщи днес председателят на Сметната палата Валери Димитров. Той връчи на министър Росен Плевнелиев доклад за резултатите от одита на финансовото управление на министерството за периода от 1 януари 2008 до 31 декември 2009 г.
Периодът на одит обхваща времето, в което министър беше Асен Гагаузов от БСП и малка част от периода на управление на ведомството от Росен Плевнелиев.
В доклада на палатата има 11 препоръки към сегашния министър, чието изпълнение ще доведе до подобряване на управлението на публичните средства.
Причината е, че до септември 2009 г. редът и начинът за получаване на информация за сключените договори не е определен.
До септември 2009 г. вече възникнали задължения към доставчици също не са били отразявани своевременно в счетоводната система.
Така задълженията към доставчиците нараснали от 10 980 лв. за 2008 г. на 59 192 710 лв. за 2009 г., а просрочените задължения през септември 2009 г. нараснали от нула до 30 628 500 лв.
В МРРБ са се фактурирали извършени строителни работи от април през ноември, даде за пример министър Плевнелиев, който допълни, че очевидно се е обменяла информация за това кога има пари във ведомството.
"Това говори за
жестоки зависимости, от които ние трябва да избягаме веднъж завинаги.
Когато има такива зависимости, бизнесът няма силни карти и няма коректен партньор", каза той. Според него в такава „мътна вода" не може да се работи коректно.
Министърът съобщи, че по голяма част от препоръките в одитния доклад вече са предприети конкретни действия.
Валери Димитров съобщи, че при обсъждането на доклада се е стигнало до извода, че има данни за множество нарушения и лоши практики, но не са налице данни за престъпление, които заслужават да се даде ход на наказателно производство.
Въпреки това обаче
по 57 преписки сме
сигнализирали прокуратурата, каза министър Плевнелиев.
Сметната палата е изпратила доклада до парламентарните комисии по местно самоуправление и по бюджет, както и до финансовия министър.
Информацията в частта нарушения в режима на обществените поръчки е изпратена до ръководството на Агенцията за обществените поръчки.
При одита е установено, че не се спазват нормативно
определените срокове за представяне на поименните списъци за
капиталови разходи за 2008 г. и 2009 г.
Наложила се е лоша практика многобройно и в пъти да се увеличава размерът на планираните капиталови разходи. Освен това извършените капиталови разходи се утвърждават като план след изтичане на отчетната година.
Чрез многократните промени в бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството капиталовите разходи за 2008 г. от 31 728 402 лв., приети със закона за бюджета, са увеличени на 188 058 647 лв. след последните промени в бюджета на министерството. Увеличението е 6 пъти.
За 2009 г. ситуацията е аналогична. Капиталовите разходи, приети със закона за бюджета за 2009 г., са 33 499 402 лв., а след последните утвърдени промени - 195 159 375 лв. Завишението отново е 6 пъти спрямо приетите със закона за бюджета за 2009 г.
Няма ефективен контрол и мониторинг на всички етапи от провеждането на процедурите по възлагане на обществени поръчки,
е друга констатация в одита. Това е причината за неоснователно провеждане на процедури на договаряне без обявление, вместо открити процедури.
Освен това са сключвани договори, от които произтичат авторски права и по тях са възлагани поръчки на стойност, която е в пъти по-висока, без да се провежда открита процедура.
Сключвани са договори и са поемани финансови задължения, за които не са били осигурени финансови средства, каза Валери Димитров. Сключен е договор, който да узакони предварително възложени и извършени строително-монтажни работи.
Одитът е констатирал, че липсва координация и контролна процедура, която да гарантира постъпването на информация в дирекция "Финанси" на министерството от други дирекции за сключени споразумения, договори, в резултат на които постъпват приходи по сметката на министерството.
По тази причина не са събрани 1,293 млн. лв., дължими от "Златни пясъци" АД по споразумение за извършване на дейности по Закона за устройство на черноморското крайбрежие.
Министър Плевнелиев обяви днес пред Би Ти Ви, че
от 277 млн. лв. стари задължения на МРРБ, са разплатени 137 млн. лв.
по тристранното споразумение между МРРБ, финансовото ведомство и камарата на строителите -
150 млн. лв. остават по линия на Българската банка за развитие (ББР), от тях са разплатени една голяма част. Остават за разплащане по стари задължения около 42 млн. лв., каза днес министър Плевнелиев пред Би Ти Ви.
Скандалното "Водно огледало" за 25 млн. лв. в Кърджали няма да бъде разплатено преди да приключат всички действия на прокуратурата, посочи Плевнелиев.
"За да бъде коректен партньор на бизнеса в бъдеще, МРРБ ще трябва да плаща неустойки, в миналото това не се е случвало. Цел на ведомството е да разполага с ясни договори, с ясни текстове и ясни неустойки за всички страни. Намерен е начин за коректно планиране на средствата във ведомството, за да не се натрупват задължения", каза министърът.
Пари за разплащане за извършени строително монтажни работи в минали период за 2011 г. в бюджета няма да имаме. Единственият механизъм на фирмите да си вземат парите е чрез ББР, обясни министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!