"Много долна политика се води и затова няма да им дам възможност да си градят политическите стратегии и на антиГЕРБ и на нашето желание да има една стабилност и добре работеща държава. Защото това е малко шизофренно вече". Така премиерът коментира от Брюксел процедурата по избор на състав на КЗК.
По-рано през деня лидерът на ДСБ Радан Кънев, който е в опозиция, заяви, че има
задкулисни договорки за избора на новия състав на антомонополната комисия.
Разпределят обичайните партийни квоти, зад които прозират ясни корпоративни квоти в бъдещия състав на Комисията за защита на конкуренцията, заяви депутатът. Според него нито ДСБ, нито гражданската квота в парламентарната група или РБ ще има номинация в тази ”порочна процедура за КЗК”.фирми конкурент.
Борисов коментира още, че днес е разговарял с председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов и е възложил да се намери начин партия ГЕРБ също да не участва.
В Политическа Партия ГЕРБ отново сме изправени пред дилема - дали да участваме в избора за председател на КЗК и после да...
Posted by Бойко Борисов on Monday, March 7, 2016
;
„Аз не мога да разбера от една страна ДСБ дали са в РБ.
Ако са в Реформаторския блок по споразумение, те са част от управлението. В същото време изкушение от партийните субсидии, които получават и от властта, една част от тях много изгодно се опитват да се правят на опозиция и да се явяват едва ли не морални стожери на обществото. И всъщност моралната партия в парламента, движейки напред законите и това, което трябва да се прави в страната, изпадаме в положение да ни обвиняват в какви ли не грехове, а ние нямаме нито един. След като г-н Кънев и ДСБ, и Гражданският им съвет не желаят и дезертират от това да правят предложение и да участват в избора за председател на КЗК, питам защо партия ГЕРБ трябва сама да понесе тази отговорност?! Затова съм възложил да намерят законов начин ГЕРБ - или да прекратят процедурата, или да не участват. Ние също няма да участваме. Тогава ще блесне цялата истина, че г-н Кънев обслужва БСП и ДПС”, поясни Борисов.
"Повече няма да нося отговорност и да позволявам
някой да руши репутацията на ГЕРБ,
на Цветанов или който и да било в НС. Казват ни предварително, че каквото и да изберем, е мафия. Що за глупост?! Няма да дам повече върху нас да се упражняват и да се правят на морално чисти, защото не са. Или да седнат на масата на преговорите и да изберат състав, който да се ползва с доверие и да работи, защото очаквам от нея работа", подчерта министър-председателят.
Кандидатите за новия състав на комисията ще се явят на изслушване пред Икономическата комисия на парламента в сряда.
Депутатите вече номинираха общо 11 кандидати
за антимонополния орган. Избрани ще бъдат седем от тях. Мандатът на старата Комисия за защита на конкуренцията изчете през 2015 г.
За председател на новия състав на КЗК от ГЕРБ предлагат Росен Желязков, който понастоящем е съветник на премиера Бойко Борисов. Той беше главен секретар на МС в първия мандат на ГЕРБ. Ръководител е и администрацията на Столична община. Желязков беше оправдан по делото за фалшивите бюлетини, които бяха открити в печатницата в Костинброд. ГЕРБ са номинирали и Георгица Стоянова.
От БСП лява България също имат две номинации – депутатът Кирил Добрев и Анна Янева. От Реформаторския блок са издигнали Красимир Витанов. Патриотичният фронт е номинирал заместник-министърът на отбраната Димитър Кюмюрджиев. Съпредседателите на ДПС са номинирали Пламен Киров, който доскоро беше конституционен съдия. АБВ са издигнали Николай Илиев. Номинирани за членове на КЗК са още и Стамен Гърбелов, Калина Павлова и Кирил Дойчинов.
След изслушването от Икономическата комисия, крайното решение за избор на новия състав на КЗК ще вземе пленарната зала на НС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!