Е диният от организаторите на атентата на летище „Ататюрк“ в Истанбул, чеченецът Ахмед Раджапович Чатаев, е бил задържан в България през 2011 г., но по-късно освободен.
"Това, което ме касае мен е, че българските служби тогава са си свършили каквото е било необходимо“, заяви днес премиерът Бойко Борисов.
„Не искам да коментирам решенията на съда, защото те се водят и от конвенции, и от международни спогодби, така че, ако искат да отговорят, разбира се обществото ще е доволно, но във всички служби мога да коментирам по това време какво е направило правителството, чрез службите – и те са го задържали“, обясни премиерът.
При опит да излезе от България в Турция през 2011 г. Чатаев е арестуван от българската полиция на ГКПП "Капитан Андреево". Русия иска да го екстрадираме заради обвинения във финансиране на терористични групи. В същото време Чатаев от 2003 г. има статут на политически бежанец в Австрия, откъдето пращат нота до външното ни министерство.
Защо е освободен
На първа инстанция Хасковският съд постановява екстрадиция, но в крайна сметка пловдивският апелативен съд не допуска екстрадицията на чеченеца в Русия.
"След задържането на Чатаев, Хасковският окръжен съд реши той да бъде екстрадиран в Русия по искане на руските власти. В Руската федерация той е имал две обвинения. Едното, че е организирал терористична дейност, а второто, че е организирал и ръководил незаконна въоръжена група, както и че през 2007 г. е набирал доброволци за тази група в Чечения, а чрез тях е осигурявал финансиране и материално-техническо оборудване”, обясни председателят на Окръжния съд в Хасково Миглена Тянкова.
С решение на съда в Грозни от август 2008 г. Чатаев е обявен за международно издирване, по повод на което е бил задържан на ГКПП „Капитан Андреево”.
Справка, направена от Тянкова, показва, че през май 2003 г. Чатаев е подал в Австрия молба за предоставяне на убежище и Федералната служба за убежище през ноември 2003 г. му предоставя убежище, защото при връщане в родината той би бил застрашен от преследване.
Така решението на Хасковския окръжен съд е отменено от Апелативният съд в Пловдив, който го освобождава и не допуска екстрадицията. Мотивът е, че Европейската конвенция за бежанците от 1991 г. е задължителна за всички държави, които са я ратифицирали.
Тянкова добави, че Чатаев е бил задържан и в Австрия през 2009 г. по искане на Върховната прокуратура на Руската федерация.
Процесът в България се следи изкъсо от десетки правозащитни организации по света, сред които и „Амнести интернешънъл”.
„Мотивите на Хасковския окръжен съд да допусне екстрадицията е, че той не следва да се ползва от закрилата, която е предвидена от Женевската конвенция. Т.е. този статут, който му е предоставен е от 2003 г., а престъпните деяния са извършени преди това – през 1999 г. – затова съдът приема, че е извършено тежко престъпление преди да е подадена молбата за убежище. Точно с това не е съгласен Апелативният съд в Пловдив и отменя решението на Окръжния съд като постановява, че не допуска екстрадиция на лицето и го освобождава. Мотивът е, че Европейската конвенция за бежанците от 1991 г., която е ратифицирана и от България е задължителна за всички държави, ратифицирали тази конвенция”, каза Тянкова.
Кой е Чатаев
Чатаев е роден през 1980 г. Има данни, че след 2008 г. се е укривал и е живял в Западна Европа. Според неофициална информация, той е бил част от групировката на Доку Умаров "Кавказки емират", а след смъртта му и разпадането на неговите милиции става част от "Ислямска държава".
Ekho Kavkaza still claims that #Chataev is #Umarov's "personal representative" http://t.co/YpJI1dDQ #Lopota
— Nina Ivanovna (@ninaivanovna) 8 декември 2012 г.
Според данните на руските правоохранителни органи Ахмед Чатаев /Едноръкият/ е главният вербовчик на руски граждани в редовете на терористичната групировка Ислямска държава. Той командва специално подразделение за подготовката на терористични атаки в Русия и Европа, съобщи съветникът на председателя на Националния антитерористичен комитет Андрей Пржездомский.
„Чатаев е инвалид 2-ра група. В руски концлагер са му отрязали ръката и са го измъчвали с ток, горили са ръцете му с проводници”, се казва в обръщение на правозащитници от цял свят до Апелативния съд в Пловдив. Според други данни обаче, ръката му е била ампутирана след раняване.
Преди 12 години Чатаев успява да се укрие от руските служби за сигурност, успял да избяга през Азербайджан във Виена, където получил политическо убежище. Там живеят съпругата му и четирите им деца. По-късно се заселва в Турция.
Има информация, че той е ръководил в Сирия голям отряд от бойци, съставен основно от хора, дошли от севернокавказките републики. Именно неговите подчинени са се опитали да изпратят в Сирия студентката от Московския държавен университет Варвара Караулова.
Турция е имала информация за атентата в Истанбул
Трима се взривиха на летище в Истанбул
Героите от ада в Истанбул - баща и митничар
Общо 11 предполагаеми чуждестранни членове на „Ислямска държава“ бяха задържани в ранните часове на 1 юли в Истанбул във връзка със самоубийствения атентат. Подозира се, че задържаните чужденци са свързани с джихадистите, които извършиха терористичното нападение на международния терминал на най-голямото летище в страната. Други 13 души, повечето от които чужденци, бяха задържани в Истанбул в четвъртък. Не се съобщава Чатаев да е сред арестуваните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!