П ромените в Кодекса за социалното осигуряване, които дават възможност на осигурените да прехвърлят партидите си от частен пенсионен фонд в държавното осигуряване, отиват в Конституционния съд, информира Нова ТВ.
Решението на Върховния административен съд беше приветствано от частните фондове, според които промените в сектора ощетяват клиентите им.
Но
застрахователите предупредиха за опасността нови промени в законите да лишат наследниците на осигурените от натрупаните по сметките им пари.
„Най-крайният пример, който дано не се случва на никого е, ако осигуреното лице почине няколко дни преди навършване на 65 години, преди да стане пенсионер, неговите наследници по Кодекса ще получат пълната натрупана сума.
И обратното, ако почине месец два след навършване на пенсионната възраст и му е определена 70, 80, 120 лв. колкото ще да е пенсия от частен пенсионен фонд, наследниците няма да получат нищо“, обяснява Георги Тодоров, мениджър на пенсионен фонд.
От Асоциацията на пенсионните дружества заявиха категорично, цитирани от БНР, че
пенсионните фондове могат да изплащат пожизнена втора пенсия, която да се наследява.
Предлагат се девет варианта за втора пенсия. Пенсионните компании са категорични, че всеки има права да управлява парите си, натрупани за втора пенсия.
Един от вариантите за пожизнена втора пенсия е с унаследяване. „Определя се пенсия от сто лева на осигуреното лице, вече пенсионер, да получава от частен пенсионен фонд и се определя седем илип десет години, гарантиран срок за получаване.
Това означава, че ако лицето почине през тези седем години, задължително наследниците ще получават размера на определената пенсия в остатъка до тези седем години. Отива си на третата година и в следващите четири години наследниците получават по сто лева месечно, плюс правата за осъвременяване“, казва Георги Тодоров.
Даниела Петкова от най-големия фонд споделя и за друга възможност: „Да се изплаща наследствена пенсия на наследниците на този пенсионер, който е починал, след като си е избрал пожизнена пенсия за старост с право на унаследяване“.
И още един вариант за пожизнена втора пенсия: „Ограничен брой от наследници, които са финансово зависими от починалия пенсионер, също да им бъде осигурена наследствена пенсия“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!