П азарджишкият окръжен съд призна всички 13 имами за виновни, че са проповядвали антидемократична идеология, като наложи една ефективна присъда, две условни и 10 административни наказания глоба по делото за радикален ислям.
Най-тежката присъда получи Ахмед Муса Ахмед. Съдът го призна за виновен и го осъди на една година лишаване от свобода. Съдът го призна за виновен и по член 164 от Наказателния кодекс - за проповядване на религиозна омраза, като го осъди на 1 година лишаване от свобода и 5000 лева глоба.
Съдът се произнесе, че той трябва да изтърпи и предишно наказание от 3 години лишаване от свобода с 5-годишен изпитателен срок, тъй като извършените от него престъпления са в рамките на изпитателния срок. Ахмед Муса Ахмед трябва да изтърпи едно общо наказание от 4 години лишаване от свобода при строг първоначален режим в затвора.
Съдът призна за виновен Саид Мутлу – имам на град Сърница, за разпространението на антидемократична идеология и го осъди на 3000 лева глоба. Той е признат за виновен и за ръководената организация, поставила си за цел извършването на престъпления по Глава първа от Наказателния кодекс, а именно проповядване на антидемократични идеологии на основата на салафитското направление на исляма и го осъди на една година лишаване от свобода с 3 години изпитателен срок.
Съдът призна за виновен Абдулах Салих – районен мюфтия на Пазарджик, по същите обвинения по член 108 и 109 от Наказателния кодекс и го осъди на 3000 лева глоба, 10 месеца лишаване от свобода с изпитателен срок 3 години.
Останалите подсъдими – Неджми Дъбов, Хайри Шерифов, Байрам Ушеф, Ахмед Абдурахманов, Иззет Джалев, Мохамед Камбер, Юсуф Горелски, Найме Горелска, Али Хайредин и Али Ходжа също бяха признати за виновни за членство в нерегистрирана организация, поставяща си за цел извършването на престъпления. Наложена им беше глоба в размер на по 2000 лева за всеки, само Али Ходжа е глобен с 3000 лева.
След произнасянето на присъдите повечето от подсъдимите по делото за разпространение на радикален ислям отказаха коментар, като част от тях заявиха, че ще обжалват присъдите.
Веднага пред сградата на съдебната палата се събраха младежи, носещи български знамена. Пристигнаха и около 100 души, носещи мюсюлмански дрехи, жените всички с черни облекла и забрадени с бурки.
До напрежение не се стигна, заради засиленото полицейско присъствие пред съда в Пазарджик. Органите на реда блокираха входа на съдебната палата и не позволиха на двете шествие да имат съприкосновение.
В градината срещу съда те успяха да разделят двете групи протестиращи. Агресивно поведение, викове и крясъци последваха от множеството, което пристигна да подкрепи подсъдимите.
Полицаите успяха да ги пренасочат към странична улица, като ги накараха постепенно да се разпръснат. Остава засилено полицейско присъствие пред сградата на съда в Пазарджик.
В края на януари от държавното обвинение поискаха една ефективна, две условни присъди и 10 административни глоби за имами. 13-те имами са обвинени и за участие в нерегистрираната у нас организация "Ал Уакф ал Ислями".
Срещу трима от тях имаше и обвинение в насаждане на омраза на религиозна основа, но прокуратурата обяви, че не го поддържа.
Процесът срещу мюсюлманските проповедници започна през септември 2012 г.
Две години по-рано ДАНС проведе зрелищна акция срещу тях .
Според обвинението 13-те имами са имали за цел да проповядват антидемократична идеология срещу принципите на разделение на властите чрез налагане на идеологията на салафизма и налагане на шериатската държава.
По този начин те са застрашили и националната сигурност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!