Съдът потвърди 4-годишната присъда на Цветанов
Цветан Цветанов   
Източник: Гергана Костадинова/БГНЕС
579

С офийският апелативен съд (САС) потвърди 4-годишната ефективна присъда по делото срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов за отказаните СРС-та.

С нея на първа инстанция Цветанов бе признат за виновен от Софийския градски съд (СГС) по обвинение за неизпълнение на служебни задължения с цел осуетяване на наказателно преследване срещу три лица и получи 4 години лишаване от свобода при първоначален „общ“ режим, както и забрана за заемане на длъжност в държавната администрация за срок от 5 години, завяват от съда.

Тричленният съдебен състав, с председател Спас Иванчев и членове Елена Каракашева и Петър Михайлов намира за правилна и законосъобразна присъдата, постановена от СГС.

Апелативния съд смята, че правото на Цветанов на безпристрастен съд не е нарушено.

Този извод съдът описва в решението си, след като защитата му се усъмни в това и обвърза съдията, постановил присъдата на първата инстанция – Тони Гетов, с това, че съпругата му е изпратена дългосрочно в чужбина.

В мотивите си апелативният съд посочва, че първата инстанция е направила критичен и задълбочен анализ на събраните по делото доказателства.

„С бездействието си и пропускане на длъжностите си по служба,

Цветанов е осъществил незаконен контрол над действията на разследващите органи.

В една правова държава това е недопустимо и симптоматично за пренебрегването на принципа за разделение на властите, за фаворизирането на една власт за сметка на друга и в крайна сметка за елиминиране на принципите на демократичното управление като цяло“, пише в мотивите на апелативния съд.  

„Деецът е проявил престъпна упоритост с пълното съзнание за последиците от своето поведение, демонстрирайки всесилност и всепозволеност, прекрачвайки границите на закона и на морала,

в крещящо противоречие със собствените, установени от закона задължения. Тази демонстрация прави дееца особено общественоопасен, тъй като вместо да бъде слуга на народа при изпълнение на упражняваната и предоставена от обществото представителна власт той си присвоява чужди компетенции и еднолично потъпква закона“, се казва още в мотивите към присъдата, цитирани от „Правен свят“.

Решението на САС подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок пред Върховния касационен съд.

Цветанов бе признат за виновен през май 2014 г. от съдия Тони Гетов по обвинението, че неправомерно е сложил шест резолюции "Не!!!" на съдебни разрешения за използване на специални разузнавателни средства спрямо бившия шеф на антимафиотите във Велико Търново Орлин Тодоров.

Срещу Цветанов има общо три дела в съда и трите бяха спрени, заради имунитета му като народен представител. След като главният прокурор Цацаров поиска от парламента да снеме защитата на Цветанов от наказателно преследване, последният се отказа от нея доброволна, а делата започнаха.

Две от тях стигнаха до втора съдебна инстанция. Освен това, по което бе осъден, срещу Цветанов се очаква в апелативния съд да продължи и друго дело. По него бившият вътрешен министър е подсъдим за присвояване на 50 хил. лв. в полза на бившия директор на антимафиотите в Търново Орлин Тодоров. По него Цветанов бе оправдан на първата инстанция.

На първа инстанция пък приключи делото срещу Цветанов за мобилното подслушване. По него бившият вътрешен министър бе оправдан, след като прокуратурата се отказа от повдигнатите обвинения срещу него.

Коментари 579
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

579 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Това е поражение": Шолц изрази недоволството си от резултатите на изборите

"Това е поражение": Шолц изрази недоволството си от резултатите на изборите

Свят Преди 57 минути

Шолц каза още, че поема отговорността за резултата на ГСДП

Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Свят Преди 3 часа

Демонстрации и блокади има днес и на други места в Сърбия

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Свят Преди 3 часа

Първата фаза на примирието приключва в началото на март

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Любопитно Преди 4 часа

Бъдещата майка все още не разкрива други подробности относно бременността си

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Свят Преди 4 часа

Той ще се срещне с турския си колега Хакан Фидан в понеделник

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

България Преди 5 часа

В района на посолството има жандармерия

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

Свят Преди 5 часа

Светият отец казва, че продължава болничното си лечение "с вяра"

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Свят Преди 5 часа

Над 50 000 опечалени се събраха за поклонението на градския стадион "Камий Шамун"

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

Любопитно Преди 6 часа

С набраните средства УНИЦЕФ ще разшири програмата „Заедно от началото“ в три нови общини

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

България Преди 6 часа

Намерен е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото

<p>Лекар: Това заболяване може да доведе до фатален край</p>

Какво е наследствен ангиоедем? Ето какво трябва да знаем за това алергично заболяване

България Преди 7 часа

Болестта може да доведе до фатален край, предупреждава проф. Мария Стаевска

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

Свят Преди 7 часа

Каква е причината може да прочетете в следващите редове

Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Свят Преди 7 часа

"Хамас" определи тези действия като "крещящо нарушение за споразумението за прекратяване на огъня"

Съмнение за хранително натравяне в пловдивска детска градина

Съмнение за хранително натравяне в пловдивска детска градина

България Преди 7 часа

Десетки деца са потърсили лекарска помощ в петък вечер