Съдът оправда Александър Томов
Александър Томов   
Източник: Боби Тошев/БГНЕС

С офийският градски съд призна за невиновен и оправда Александър Томов.

Томов чу оправдателна присъда по всички повдигнати му обвинения. Той застана пред съда по обвинения за присвояване на чужди вещи за близо 29 млн. лв. от "Кремиковци" и на близо 3,5 млн. евро от ЦСКА.

Първата му реплика след като СГС го оправда беше, че "Все пак в България има правосъдие" и посочи, че това е надежда за бъдещето на страната. Той определи оправдателната си присъда като голяма победа за него, за семейството му и дори за партията. Каза, че това е така, защото срещу тях през тези 7 години стои една много тежка "политико-мафиотска група".

"Беше трудно, беше много тежко, защото цялото това обвинение е грубо скалъпено, но смятам, че в крайна сметка нещата си идват на мястото", заяви той. Според него това е голяма победа, но е половин победа, тъй като е лична, групова победа. Истинска цел на обвинението според него е била да се скрият истинските виновници за фалита на Кремиковци, да се намери някой, който да носи поне за няколко години бремето, за да се отклони вниманието от тези, които "замислиха този фалит", каза Томов и обеща отделна пресконференция по въпроса в близките дни.

Това, че бе осъден на първа инстанция първия път, той си обясни с натиск и каза, че има два документа. Единият, в който бившите шефове на главна прокуратура са предложили "прокурорите, които сътвориха това дело" за награда. Вторият е, че тази присъда и още една били използвани, за да се каже пред ЕС, че има осъдени политици.

Томов информира медиите, че когато дошъл новият главен прокурор, дал предложение до него, в което ясно посочва, кои са виновниците за фалита на Кремиковци. Главният прокурор, според Томов реагирал адекватно и похвали Цацаров като каза, че "той е някаква надежда за утрешния ден", но не знае какво се е случило по натам.

Говорейки за случилото се с него в последните 7 години на съдебна сага, Томов назова отново и имена на политици – Петър Димитров, Сергей Станишев. Оправдателни присъди чуха всички по делото. Присъдата не е окончателна и подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд (САС).

Делото срещу Томов се гледаше за втори път. Пледоариите приключиха вчера, когато прокуратурата поиска 10 години лишаване от свобода за Томов.

Александър Томов, Александър Гарибов, Иван Иванов и Божко Бонев бяха подсъдими за длъжностно присвояване на средства в особено големи размери от металургичния комбинат "Кремиковци". Прокуратурата поиска и конфискация на цялото имущество на четиримата, както и забрана да заемат административни длъжности. По същото дело през 2009 г. Томов бе осъден на 9 г. затвор, но после Софийският апелативен съд отмени присъдата и върна делото за ново разглеждане.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
8 навика на италианците, които ги поддържат в страхотна форма

8 навика на италианците, които ги поддържат в страхотна форма

Любопитно Преди 16 минути

Как италианците се поддържат в добра форма може да прочетете в следващите редове

Ядрените преговори в Пекин: Какво следва за Иран

Ядрените преговори в Пекин: Какво следва за Иран

Свят Преди 42 минути

Иранският президент заяви, че няма да преговаря със САЩ, докато е "заплашван"

OpenAI поиска САЩ да забранят китайски конкурент

OpenAI поиска САЩ да забранят китайски конкурент

Технологии Преди 1 час

Компанията предлага и алгоритмите да имат достъп до платено съдържание

Ресорната комисия прие на второ четене бюджета

Ресорната комисия прие на второ четене бюджета

България Преди 8 часа

Близо 38 000 поправки в закона, подготвени от "Възраждане", отпаднаха

Зеленски: Путин се подготвя да откаже на Тръмп

Зеленски: Путин се подготвя да откаже на Тръмп

Свят Преди 8 часа

Зеленски: Поредната руска манипулация

Мицкоски с нов ултиматум към България

Мицкоски с нов ултиматум към България

Свят Преди 9 часа

Мицкоски: Нямам намерение да целувам химикалки, да се усмихвам, докато ме обиждат, унижават и омаловажават

Тръмп: Ако Путин не се съгласи, това ще бъде много разочароващ момент за света

Тръмп: Ако Путин не се съгласи, това ще бъде много разочароващ момент за света

Свят Преди 9 часа

Тръмп заяви пред Рюте, че САЩ ще анексират на Гренландия

Полицията издирва жена от Бургас

Полицията издирва жена от Бургас

България Преди 9 часа

Тя е изчезнала на 10 март

Запечатаха офиса на асистент на български евродепутати

Запечатаха офиса на асистент на български евродепутати

Свят Преди 9 часа

Днес полицията обискира 21 адреса в Брюксел, Фландрия, Валония и Португалия

Русия въведе нови санкции срещу Европейския съюз

Русия въведе нови санкции срещу Европейския съюз

Свят Преди 10 часа

Списъкът включва и представители на европейски структури и държавни органи

ЦИК обяви имената на новите депутати

ЦИК обяви имената на новите депутати

България Преди 11 часа

Ето какво ще е разпределението на силите в парламента

Еврогрупата насърчава България да въведе еврото

Еврогрупата насърчава България да въведе еврото

България Преди 11 часа

Донахю: България напредва по плана си за въвеждане на еврото през 2026 г.

Ивелин Михайлов пред NOVA: „Величие” е 100% опозиция в парламента

Ивелин Михайлов пред NOVA: „Величие” е 100% опозиция в парламента

България Преди 12 часа

Той даде заявка, че ще бъде депутат

Путин: Съгласни сме с предложенията за спиране на военните действия, но...

Путин: Съгласни сме с предложенията за спиране на военните действия, но...

Свят Преди 12 часа

Това заяви руският президент Владимир Путин на пресконференция след преговорите с беларуския си колега Александър Лукашенко

Почина езиковедът проф. Венче Попова

Почина езиковедът проф. Венче Попова

България Преди 13 часа

Проф. Попова е дългогодишен директор на Летния семинар по български език, литература и култура към Софийския университет

Политически реакции за решението на Конституционния съд

Политически реакции за решението на Конституционния съд

България Преди 13 часа

Ето как реагираха политиците на решението, че е незаконен изборът на 16 народни представители