М инистърът на финансите Владислав Горанов, главният секретар на МВР Георги Костов, зам.-главният прокурор Борислав Сарафов, двамата временни синдици Лазар Илиев и Росен Ангелчев и шефът на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Радослав Миленков влязоха тази сутрин в КТБ.
На влизане в сградата на банката на пл. "Гарибалди" финансовият министър припомни приемането на законодателството, което да уреди статута на временните синдици. "Отговорността за работата на временните синдици до голяма степен е вече отговорност на правителството", каза Горанов. Той обясни, че финансовият министър по закон вече има пряка отговорност да следи за работата на синдиците и да наблюдава редовно отчетите им по отношение опазването на имуществото на банката.
Горанов каза, че още на вчерашната среща са заявили, че могат да разчитат напълно на съдействието на всички държавни органи като изброи и българската прокуратура, и правоохранителните служби. "Така че, ако е необходимо съдействие и информационно обезпечаване, те да могат да имат директни комуникации", подчерта финансовият министър. Той посочи, че ще има и трети синдик вероятно следващата седмица, "ако трябва и четвърти ще има".
Заместник главният прокурор Борислав Сарафов даде да се разбере, че ще има още обвиняеми за източването на Корпоративна търговска банка. Според него разследването върви интензивно. Делото все още не влиза в съда, защото се разпитват стотици свидетели, включително и кредитори, които са вземали пари от КТБ. Назначени са и много експертизи, които са важни за разследващите. Ако се установи, че кредитори или прехвърляния са били свързани с подставени лица, ще има още обвиняеми, категоричен бе Сарафов.
Изяснява се в момента и дали управителят на БНБ е знаел за действията на Цветан Гунев. Бившият подуправител на БНБ е единственият високопоставен обвиняем по аферата КТБ.
"И ако синдиците установят в рамките на своята работа тук различни нарушения, например разпиляване на имущество, прехвърляне и трансформация на активи и собственост на банката на различни подставени лица, ние няма да се поколебаем да образуваме наказателни производства да повдигнем обвинения, било за пране на пари, било за безстопанственост", каза Сарафов.
На въпрос има ли закононарушения в банката, той отговори, че тепърва ще се установява. Сарафов припомни, че вече се води наказателно производство във връзка с КТБ и не изключи, че "кръгът от обвиняеми лица може да бъде разширен". "Никой не е изключен - всеки, който е извършил закононарушения и престъпление, ще понесе своята отговорност", каза той. В прокуратурата е получен доклад от квесторите, който тепърва ще анализират.
Разследването продължава и се работи изключително усърдно и интензивно. Има и вариант за задочно дело срещу Цветан Василев. Той в момента е привлечен задочно като обвиняем, няма да се поколебаем да го изправим задочно и пред съда, каза Сарафов.
Временните синдици в КТБ Лазар Илиев и Росен Ангелчев вече са вписани в Търговския регистър. Имената на квесторите Станислав Лютов и Елена Костадинчева са заличени.
Очаква се днес да се събере и петчленният състав на Върховния административен съд по делото за отнемането на лиценза на КТБ. Очаква се да бъде обсъдено искането на Менко Менков – адвокат на фирма "Бромак" на Цветан Василев, който настоя за отводите на председателя на ВАС Георги Колев и на съдията-докладчик по делото Росен Василев.
Първата отчетна дата на БНБ след поставяне на КТБ под специален надзор към 30 юни 2014 г. Държавните дружества в банката са 65 на брой, а общата сума, която държат в нея са 247.6 млн. лв., заяви финансовият министър Владислав Горанов в отговор на депутатско питане за това кои държавни и общински дружества са имали банкови депозити в КТБ.
Към 31 декември 2014 г. над 90% от дружествата са приели правилата и са спазили изискванията средствата в една банка да не надвишават 25% от общите средства на съответното дружество.
Горанов препрати отговор на въпроса кой орган е взел решение парите на държавните дружества да бъдат в КТБ към ресорните министри, които са принципали на съответните дружества. Не разполагаме в МФ с данни кои общински дружества са разполагали със средства в КТБ, каза министърът. По смисъла на закона конкретните суми на всяко едно дружество представлява банкова тайна. Не съм останал с впечатление, че министърът на финансите има право да разполага с банкова тайна, подчерта още Горанов.
"Целта на присъствието на главния секретар на МВР и на прокурора при влизането на синдиците в КТБ е да покаже, че държавата стои зад тях. Те трябва да защитят 5 млрд. лв., затова ние искахме да демонстрираме силата на държавата, че заставаме зад тях и техните действия, да върнем имуществото и парите на данъкоплатците", коментира премиерът Бойко Борисов пред журналисти днес.
Той коментира темата за купуване на фирми за едно евро. "Четири месеца ние чакахме банката да се обяви в несъстоятелност и да се назначат синдици. В същото време чуваме как се купуват активи за едно евро, при това не какви да е активи. Днес синдиците са там и ако трябва, ще променим още веднъж закона, защото преди време, когато са текли приватизациите, тогавашния парламент отнема правото на прокуратурата да разваля сделки, за да запази разбойническата приватизация", коментира премиерът.
По думите му законите са правени така, че в момента държавата няма инструментариума да запази собстевността. Финансовото министерство може само да спре за три дни финансовия поток. "Подготвили сме се. Снощи като се видяхме с прокурорите и службите, това е написано. Надявам се Горанов да е бил в парламента и да го е пуснал днес да върви по парламентарните групи", отбеляза още премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!