С лед 5 години разследване прокуратурата "приземи" първото дело за "Авиоотряд 28". От ГЕРБ два пъти внасяха сигнал за сделката за закупуване на два самолета "Еърбъс", но накрая е преценено, че няма извършено престъпление, съобщава Правен свят.
Първото от серията разследвания около сагата с "Авиоотряд 28" вече е прекратено от прокуратурата. Това съобщили за "Правен свят" от държавното обвинение, като поясниха, че постановлението е на прокурор от Софийската апелативна прокуратура. Става дума за разследването на сделката за закупуване на два употребявани самолета "Еърбъс" за нуждите на "Авиоотряд 28".
Договорът бе сключен от правителството на Тройната коалиция през 2008 г., а сигнал до прокуратурата бе внесен от правителството на ГЕРБ на следващата година. На 10 август 2009 г. Софийската градска прокуратура съобщи, че образува досъдебно производство срещу виновни длъжностни лица от Министерство на транспорта, за извършени престъпления по служба във връзка с обществената поръчка за доставка на самолетите. В следващите 4 години разследването остана "на трупчета".
През изминалата година обаче последваха нови скандали, доклади и поредица сигнали в прокуратурата за "Авиоотряд 28" и група депутатите от ГЕРБ изпаднаха в конфузна ситуация, след като на 7 ноември м.г. внесоха демонстративно нов сигнал за същата сделка. Тогава Красимир Ципов каза, че има съмнения и опасения за извършено престъпление, а колегата му Станислав Иванов допълни, че разполагат с документи, които са налични, защото такава проверка вече е правена и е приключила с доклад, но прокуратурата не се е задействала.
След като ГЕРБ спечелиха изборите през 2009 г., параметрите по сделката бяха променени и в крайна сметка новото правителство гласува закупуване само на един самолет, а договорът за другия беше прекратен.
Кабинетът на ГЕРБ постига договорка фирмата доставчик да не иска обезщетения за върнатия "Еърбъс". На едно от заседанията на Министерския съвет тогава транспортният министър Александър Цветков уведоми колегите си, че ведомството му няма да може да си възстанови платените суми за правото на ползване на отказания самолет.
Ставало дума за платени 1,012 млн. долара. Тогава стана ясно, че от предаването на самолета до прекратяването на договора, той е бил на разположение само на Авиоотряд 28. След повторното внасяне на сигнала от ГЕРБ, прокуратурата се е задействала и на 27 декември 2013 г. делото е било частично разделено.
Производството е било прекратено в частта, в която се е водело за престъпления по служба, но е продължило разследване за неизгодна сделка. През април т.г. досъдебното производство е било окончателно прекратено от Софийската апелативна прокуратура, като в постановлението е записано, че липсва състав на извършено престъпление.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!