В българската съдебна система има "гнили ябълки", каза френският посланик в България Ксавие дьо Кабан пред Би Ти Ви.
„Никога не съм чувал за подобен случай във Франция", коментира той случай с френска компания, инвестирала у нас, чийто собственик твърди, че фирмата му е жертва на българската съдебна система. Посланикът обясни, че става дума за две дъщерна фирми на голяма френска компания за вина с милиони оборот и изрази недоумение как съдът е взел решение за обявяване в несъстоятелност.
Той намеси имената на съдийката Румяна Ченалова от Софийския градски съд и на синдика Панайот Велков.
Посланик дьо Кабан коментира случая, като каза за решението на съдия Ченалова, че или става дума за непознаване на законите, или тя е корумпирана.
Съдия Ченалова е известна с това, че на случаен принцип получава почти всички съдебни спорове между компаниите, свързани с Цветан Василев и Делян Пеевски - след началото на войната на Пеевски с Василев нейни съдебни решения отнемат управлението на ключови дружества от бившия банкер, припомня Би Ти Ви.
Френска компания за производство и търговия с вина и водка се оказала с подменен мениджмънт след съдебно решение миналия петък. Фирма, доставчик на рекламни услуги, завела иск срещу френската компания за несъстоятелност, за неизплатени 114 хил. лв
„След няколко дни се появи друга компания и те започнаха дело за несъстоятелност. Името на компанията е „Агротехнолоджи". Според съда тази компания предлага услуги, маркетингови услуги. Ние такива услуги не сме използвали. Ние не познаваме тези хора. Те просто ни информираха - дължите ни пари, трябва да платите. Съдът реши да назначи синдик с цел да контролира моите действия и цялата дейност на компанията”, разказа отстраненият управител на компанията Николаос Смирноф пред Би Ти Ви.
Френската компания предприела екшън план за погасяване на задълженията си. „След няколко дни и след одобрение на синдика, ние платихме. Платихме на тези две компании в края на октомври, но продължаваме да сме в процес на несъстоятелност, въпреки че обжалваме многократно”, обясни Смирноф.
Френската фирма за производство на вино и водка очаква предварителната обезпечителна мярка да падне, но се случва друго. „Миналия петък съдът реши синдикът да ме замени напълно като управител в двете компании. Така аз вече нямам никакви правомощия като управител, въпреки че ние нямахме никаква информация за втората фирма и фактура. Въпреки това ние платихме. Платихме един месец и половина преди делото. И въпреки това беше взето съдебно решение за моята замяна. Това е един нонсенс. Ние опитахме многократно да обжалваме - на всички съдебни нива и до върховния съд в София. Отлагането продължава, а имаше толкова бързо решение за това да бъда заменен като управител от синдика”, отбелязва Смирноф.
Гръцкият управител на френската фирма сподели пред телевизията своите сериозни подозрения, че
преминаването на компанията в чужди ръце е част от сценарий.
Съдийката, взела решението, е Румяна Ченалова от Софийския градски съд, а синдикът е Панайот Велков.
От френската компания решават да направят проблема си публичен. „Решихме да се обърнем към властите на ЕС. Вече се свързахме и с френското посолство, защото това вече не е местен въпрос”, казва Смирноф.
„Ако случаи като нашия продължат да се случват в бъдеще, ако това продължава да се случва с други компании, тогава няма причина тук да се инвестира”, категоричен е бизнесменът. В становището на СГС се казва:
"В средата на 2013 г. едното от дружествата и собственикът им са депозирали молби за откриване на производство по несъстоятелност с твърдения, че са неплатежоспособни. Към момента по настоящото дело, образувано по молба на кредитор, е приключила размяната на книжа и предстои насрочване. Наложени са предварителни обезпечителни мерки. Сметките на едно от дружествата са запорирани изцяло по други производства и са основно за задължения към държавата.
Съдът не е ограничавал дейността на дружествата и тя продължава и в момента. Запечатани са временно определени помещения в администрацията с цел осуетяване изнасяне или унищожаване на документация. Към момента е сезирана прокуратурата за констатирани от синдика действия, целящи разпиляване на имуществото. Установени са и нови тежки умишлени действия по източване на имущество, за които предстои изготвянето на сигнал до прокуратурата.”
"Няма начин съдия да вземе решение, при което има платен дълг, а фирмата се дава на съдия изпълнител. Това означава две неща - или не е добър съдия, или става дума за корупция", коментира посланикът пред Би Ти Ви. По думите му 114 хил. лв. са задълженията на френската компания, а сега има охранителна фирма, разпоредена от синдика за 30 хил.евро на месец, което е абсурдно.
Той е говорил с правосъдния министър по темата. „Попитах го дали ще направи едно разследване на влезлия синдик в предприятието. Ние виждаме нещата логично, но съдът работи с доказателства. Нямам съмнения, че съдията Румяна Ченалова, която работи по казуса, има връзки със синдика”, каза Ксавие дьо Кабан. Според него страната ни има генерален проблем със съдебната си система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!