Г лавно мюфтийство няма намерение да отстранява от проповедническа дейност тринайсетте имами, които са обвинени в проповядване на антидемократична идеология, докато не приключи делото срещу тях. Това заяви днес в съда секретарят на мюфтийството Ахмед Ахмедов, цитиран от Dariknews.bg.
По думите му няма забрана за контакти на проповедниците с различни организации от Саудитска Арабия, нито пък има списъци със забранена литература.
Пред магистратите Ахмедов каза още, че към момента не се издават никакви карти на проповедниците от Главно мюфтийство, а картата, издадена на Ахмед Муса, единственият имам с ефективна присъда, е нелегитимна.
В момента продължава делото за разпространение на радикален ислям срещу Ахмед Муса Ахмед, Саид Мутлу, Абдуллах Салих, Неджми Дъбов, Хайри Шерифов, Байрам Ушев, Ахмед Абдуррахманов, Изет Джалев, Мохамед Камбер, Юсуф Горелски, Найме Горелска, Али Хайраддин и Али Ходжа.
С присъда на Пазарджишкия окръжен съд Ахмед Муса Ахмед бе признат за виновен за разпространение на антидемократична идеология, насаждане на омраза и участие в нерегистрирана организация. Ахмед Муса Ахмед бе осъден на една година лишаване от свобода при първоначален строг режим и глоба в размер на 5000 лв.
Съдът призна за виновен и Саит Мутлу по две от повдигнатите обвинения, за което е осъден на 1 година условно и 3000 лева глоба. Абдулах Салих бе осъден на 10 месеца условна присъда и глоба 3000 лева. Останалите 10 подсъдими са признати за виновни за членуване в нерегистрирана организация, като 9 от тях получиха от съда глоби от по 2000 лева, а Али Ходжа в размер на 3000 лв.
Духовниците обжалват пред Пловдивския апелативен съд присъдата си и настояват за оправдателна такава.
В жалбите си подсъдимите са с оплаквания за незаконосъобразност и необоснованост. Молят за отмяна на присъдата и за оправдателна такава.
Апелативна прокуратура поиска по-строги присъди за имамите
Пледоарията на държавното обвинение продължи три часа. Според прокурор Божидара Попова има доказателства, че подсъдимите са проповядвали радикален ислям, както и че те са участвали в създаване на клон на салафитска организация в България, спонсорирана от Саудитска Арабия.
Според обвинението след проповедите на Ахмед Муса в частна джамия в кв. "Изток" на Пазарджик видът на населението в квартала започнал да се промения - жените там са започнали да се обличат в бурки, а мъжете - да пускат характерната за тях брада без мустаци.
Проповедите в частната джамия не са били под юрисдикцията на Главно мюфтийство, стана ясно от показанията на главния секретар Ахмед Абдул Ахмедов. Що се отнася до имамите и двамата районни ходжи, които са сред обвиняемите, той заяви, че те няма да бъдат уволнени до крайното решение на съда. Според защитата на имамите всички доказателства са скалъпени.
Утре делото продължава очаква се решение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!