К онституционният съд (КС) официално реши, че Делян Пеевски остава депутат.
В становището на съдиите, публикувано в късния следобед на сайта на КС, се казва, че съдът "отхвърля искането на 96 народни представители от 42-то Народно събрание за предсрочно прекратяване пълномощията на народния представител Делян Славчев Пеевски, избран с листата на Движението за права и свободи в 13-ти многомандатен избирателен район, на основание несъвместимост на положението му на народен представител с изпълнявана друга държавна служба – председател на Държавна агенция „Национална сигурност”. Решението е окончателно и влиза в сила от днес – 8 октомври 2013 г."
Искането на народните представители не получи изискуемата подкрепа на повече от половината
(най-малко 7 гласа) от всички съдии в Конституционния съд, поради което беше отхвърлено, пише още в становището. Шестима конституционни съдии (Димитър Токушев, Пламен Киров, Красен Стойчев, Стефка Стоева, Борис Велчев и Гроздан Илиев) са определили искането като неоснователно, петима (Благовест Пунев, Румен Ненков, Кети Маркова, Георги Ангелов и Анастас Анастасов) - като основателно, а един съдия (Цанка Цанкова) - като недопустимо.
Така мнозинство няма и Пеевски остава народен представител от ДПС, все едно че не е имало питане до КС.
Тричасовото заседание на КС, на което бе решена съдбата на Пеевски като депутат, приключи около 13 ч. днес, но в последвалите няколко часа не излезе никаква официална информация за гласуваното решение. Според "Правен свят" съдиите в КС са постигнали договорка никой да не съобщава резултата и мотивите до публикуването на решението. Малко преди 16 ч. пък Агенция "Фокус" съобщи, позовавайки се на неофициална информация, че конституционните съдии са се събрали отново.
Въпреки това информацията, че Пеевски остава депутат, се разпространи неофициално почти веднага след края на заседанието на КС. Самият факт, че се налага писане на ново решение, различно от предложеното от докладчика Румен Ненков, е достатъчно показателен, коментираха някои наблюдатели.
Пеевски бе народен представител и до днес,
въпреки че след като беше отменен изборът му за шеф на ДАНС, спря да идва на работа. За да бъде освободен, трябва да има решение на Народното събрание, а такова няма.
Още преди да бъде взето решението на КС, в социалните мрежи се появиха призиви за протести срещу връщането на злополучния бивш шеф на ДАНС в Народното събрание.
Транспарант, гласящ: "Кой предложи Пеевски???" разпънаха протестиращи днес пред сградата на Конституционния съд.
С днешното си решение Конституционният съд от пазител на българската държавност и демокрация се превърна в защитник на новото политическо мнозинство на БСП, ДПС и "Атака",
което се разпорежда по най-непрозрачния и недемократичен начин с всички институции в България. Това се казва в позицията на ГЕРБ. Категорично не приемаме и от политическа, и от юридическа гледна точка днешното решение на КС. За нас то е доказателство, че БСП, ДПС и "Атака" вече управляват и КС. Затова от ГЕРБ настояваме за незабавна оставка на правителството, разпускане на парламента и предсрочни парламентарни избори, за да попречим на това мнозинство да подмени членовете на всички важни институции в държавата, се казва в позиция на партията.
Антиправителствената информационна служба "NOрешарски" публикува по-рано днес на сайта си следното съобщение:
"Над 100 дни сме на улицата, защото искаме скъсване с модела „Пеевски“. Модел, поставил в тежък захват политическата система, медиите, правосъдието, националната сигурност, икономиката, банковия сектор, от високо организирани мрежи за преразпределение на публичен ресурс и влияние. Над 100 дни отстояваме своето изконно искане за равенството пред закона и справедливост, която да изхвърли зад борда кастата на недосегаемите – на тези които никога не падат от власт. Заставаме очи в очи с недосегаемите, които изпразват институциите от демократичен смисъл. Моделът „Пеевски“ трябва да бъде демонтиран! Излезте на площад „Независимост“ днес от 19.00 часа, за да покажем гнева си и да извикаме „Мафията вън!“ и „Оставка!“.
Един от първите коментари по решението, още в ранния следобед, направи лидерът на ДСБ Радан Кънев: "За всички, които забравиха къде живеят. Мафията в България вече има пряко влияние върху прилагането на Конституцията".
До съдебния спор се стигна, след като Пеевски беше избран за председател на ДАНС,
но в парламента не беше гласувано освобождаването му като депутат. Затова в края на юни от ГЕРБ внесоха в Конституционния съд искане за установяване на несъвместимост и прекратяване на пълномощията на Делян Пеевски като народен представител. Искането беше подписано от 96 депутати – единственият, който не се е подписал е синът на един от конституционните съдии и депутат от ГЕРБ – Александър Ненков.
Конституционният съд реши да покани Делян Пеевски за лично изслушване.
Той трябваше да се яви в конституционния съд в 10.00 ч. Пеевски обаче изпрати писмо, в което обяснява, че няма да се яви и че според него докладчикът по делото – Румен Ненков, е предубеден. Причината, според Пеевски, е фактът, че Румен Ненков е баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков, а именно народните представители от ГЕРБ бяха хората, които внесоха искане за разглеждане на казуса с депутатското място на Делян Пеевски пред съда.
В същото време съдия Румен Ненков внесе в деловодството на съда готов проект за решение още на 22 юли. Той остро възрази и срещу искането на председателя на съда за изслушване на Делян Пеевски и заяви, че е "абсурдно" да се приема отделно определение за призоваването на Пеевски като заинтересовано лице. Румен Ненков каза и че не желае да носи отговорност за забавянето на делото, както и за авторитета на съда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!