А птекарският бос Веселин Марешки е обект на мащабно разследване от страна на властите във връзка с „една много сериозна група”. Това заяви в ефира на „Здравей, България” по Нова ТВ общинският съветник от Варна Костадин Костадинов.
„Използвани са СРС-та и вече има установени много сериозни нарушения”, разкри още Костадинов.
Той допълни, че скоро ще започне делото, заведено от самия него срещу Марешки и се надява да получи възмездие за нанесените щети.
Скандалът около аптекарския бос започна през октомври миналата година, когато той заяви, че Асен Миланов е построил зимната тераса на пицарията си върху негова земя и му поискал 10 хил. лева наем. Според съдружника в пицарията Стефан Соколов Марешки отказал да предостави документи за собственост на въпросния парцел.
Напрежението ескалира, когато аптекарският бос спира тока на заведението и в конфликта се намесва Костадин Костадинов. Словесната престрелка прераства в ръкопашна саморазправа и
Марешки удря Костадинов.
Заради насиненото му око Марешки беше задържан за 24 часа, а приятели на собственика на пицарията обсадиха полицейското управление.
В момента се води досъдебно производство срещу Марешки за изнудване на Миланов.
Прокуратурата е установила, че аптекарският бос е нанесъл щети на заведението в размер на близо 15 хил. лв., събаряйки тентата на пицарията.
„Има хора с пари, които си мислят, че всичко им е позволено”, каза още Костадинов.
Същевременно варненският апелативен съд отмени определението на Окръжния съд във Варна от 18 юни тази година и
допусна обезпечение на евентуална глоба и конфискация чрез налагане на възбрана върху ограничено вещно право на строеж
на сграда на Веселин Марешки, предназначена за ваканционен отдих в местността „Ален Мак“.
В решението на Апелативният съд е записано, че на 18 юни Окръжният съд е трябвало да се произнесе единствено по допустимостта и основателността на искането на прокуратурата за допускане на обезпечение чрез налагане на запор и възбрана. Първата съдебна инстанция е трябвало да прецени дали събраните в хода на разследването доказателства обосновават обвинението за изнудване срещу Марешки и дали е налична вероятността за реализиране на наказателна отговорност.
Втората съдебна инстанция намира, че са събрани
достатъчно доказателства, от които може да се направи извод, че обвинението в изнудване е обосновано.
Съдът отчита и факта, че от март и до май 2015 година бизнесменът се е освободил от своя движима и недвижима собственост. Той е прехвърлил на родственици дружествените дялове на повече от 100 свои търговски дружества, прехвърлил е и собствеността на свои недвижими имоти на трети лица.
Според апелативната инстанция тези действия могат да затруднят бъдещо изпълнение на осъдителна присъда или да възпрепятстват изпълнението ѝ.
Отчитайки съразмерността между размера на поисканото от прокуратурата обезпечение (13,6 млн. лв.), размера на наказанието, което законът предвижда и щетата, за която му е повдигнато обвинение (14,8 хил. лв.), Апелативният съд във Варна стига до извода, че следва да бъде допуснато обезпечение чрез налагане на възбрана върху ограничено вещно право на строеж на Веселин Марешки.
Решението на Варненския апелативен съд е окончателно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!