Ф инансова измама и пирамида - така определят дейността на "Сейв Къмпани Интернешънъл" измамени хора, вложили хиляди левове в тази фирма.
Подозренията, че компанията, прекръстила се вече на „СейвУЕЙ България”, извършва незаконна дейност, се засилиха и след като Комисията за защита на потребителите излезе със становище, че е налице нелоялна търговска практика.
Сред хората, инвестирали в компанията, обещаваща бързо забогатяване, има известни лекари, адвокати, полицаи, бизнесмени и директори на държавни структури.
Всеки от тях е влязъл в групата, след като е бил вербуван от близък приятел или бизнеспартньор с оферта за лесни печалби. Схемата за привличане била стандартна.
"Моделът на компанията бил всеки нов член да доведе още вложители с пари, за да печелят от сумите, които вкарват", разказва Тихомир за Нова ТВ.
Студентът влязъл с 3000 лева и за година и половина осигурил още 50 души. За да влязат в схемата за бързо забогатяване, някои от хората теглили кредити и взели пари на заем, които веднага загубили.
Потърпевшите обвиняват компанията, че е финансова пирамида, която ги е измамила с обещания за големи бонуси срещу карти за отстъпка в търговските мрежи.
Адвокатите на фирмата отричат компанията да е пирамида, въпреки становището на Комисията за защита на потребителите, която е глобила дружеството с 10 хил. лева за заблуждаваща практика.
От прокуратурата обясняват, че по тяхно разпореждане се извършва данъчна проверка след постъпилия сигнал от Комисията за защита на потребителите.
Досега фирмата не е била разследвана по подозрение, че е финансова пирамида.
Собствениците на компанията са двама и в момента са в чужбина.
Единият от тях е пасторът Светослав Петров от Християнски център "Жътвата".
Именно той завел делото срещу организатора на групата във "Фейсбук", която обвинила фирмата му за финансова пирамида. Обяснението на защитниците на пастора е, че искал само морално наказание.
"От всички документи и жалби, които са дошли в комисията, нашата проверка започна в края на миналата година. След набраната информация може да се каже, че тяхната дейност е в някаква степен налагана търговска практика”, заяви в студиото на „Здравей, България” Иван Бъчваров, главен секретар на Комисията за защита на потребителите.
Той поясни, че в закона има черен списък на дейностите, които са свързани с такава търговска практика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!