"Нямаше договорка, защото нямаше и резултат" - така служебният министър на правосъдието Христо Иванов коментира вчерашното заседание на Висшия съдебен съвет, на което не беше избран председател на Върховния касационен съд.
Министър Иванов заяви пред БНР, че трябва да бъдат преодолени определени зависимости в съдебната система:
"Избор не се прави, ако няма политическа сделка. Това е формулата, която видяхме. Така беше и преди няколко месеца с главния съдебен инспектор. И понеже в момента сме в едно междувластие - няма политическо решение как да бъде изиграна картата с председателя на ВКС, поради което не се състоя и мнозинство."
Под думите му, опитът показва, че ВСС е много чувствителен към ситуацията и надмощията в политическата система.
"Докато държавата е в междувластие, а пък съдебната система в междупроцедурие, ако мога така да се изразя, професионалната общност трябва добре да си направи изводите, от това, което се случи. Простото наличие на двама прилични кандидати, които имахме, не е достатъчно. Съдебна власт не се дава. Това, че това е записано в Конституцията, не е достатъчно. Някой трябва да я вземе, да я поиска и да я упражнява като независима", посочи той.
Христо Иванов посочи като една от големите теми в реформата – съдийската независимост и самоуправление.
"Пропуснаха огромния шанс да формират ясна воля не просто за един от двамата кандидати, а какво искат да се случи със съда. Какво искат от този човек, който ще лидира съда и цялата съдебна система, защото председателят на ВКС, по право и по морален авторитет, трябва да е лидер, не административен ръководител, а лидер на цялата система от съдилища във ВСС", каза служебният министър.
Според него следващата процедура на избор трябва да е изцяло "на територията на темата за съдебната реформа, темата за отстояването на независимостта от председателя на ВКС, темата за лидерството на съдебната система, на съда".
Със сигурност ще има реакция от Брюксел по повод проваления избор
и големият сигнал ще дойде през януари и перспективата за България не е добра, смята министърът на правосъдието. "Но нашата задача е да си свършим работата, да дадем няколко супер ясни сигнала, че в София има план и ясна визия и чисто лидерство за съдебна реформа", добави той.
"Намираме се в дълбока криза на институционалността и държавността. Много хора от съдебната система не разбират това, че България се превръща в новия "болен човек" на Европа. Трябва да се стегне институционалният ред. Думата "реформа" отсъстваше от вчерашната процедура. Януарският доклад е възможно да бъде първата стъпка за отделянето на България от Румъния", предупреди Христо Иванов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!