Софийската районна прокуратура внесе в Районния съд обвинителен акт срещу Красимир Георгиев, известен като Красьо Черния.
Георгиев, който предизвика един от най-големите скандали в съдебната ни система, няма да бъде съден за търговия с влияние, а за лъжесвидетелстване.
Плевенският бизнесмен съзнателно излъгал прокурор, че няма познанства с лица от съдебната система.
Разследването обаче показа, че той не само познава много магистрати, но е контактувал с тях двустранно.
В телефона на Красьо бяха открити номерата на десетки служители в съдебната система, като 18 от тях, които се кандидатираха за висши постове в системата, бяха наказани.
Някои от свързаните с Красьо магистрати подадоха оставки, а други бяха понижени.
В края на април Висшият съдебен съвет (ВСС) образува дисциплинарно производство срещу бившите си членове Иван Димов и Стойко Стоев, които подадоха оставки през октомври миналата година заради връзките си с Красьо.
ВСС оправда шестмесечното забавяне с правен спор.
По обвинението за лъжесвидетелстване Красимир Георгиев може да получи наказание "лишаване от свобода" до пет години, се посочва в съобщение от прокуратурата.
По-рано днес на пресконференция градският прокурор на София Николай Кокинов съобщи, че производството по случая с плевенския бизнесмен ще завърши през есента.
До броени дни ще има развръзка с разследването срещу бившия премиер Сергей Станишев, каза още Кокинов. Той отказа да уточни какъв ще е изходът на казуса.
Тогава се очаква да бъде внесен и обвинителен акт срещу бившия министър на здравеопазването Божидар Нанев, който беше обвинен в сключени неизгодни сделки с медикаменти.
Днес беше представен и новият говорител на Софийската градска прокуратура - Маргарита Немска.
Прокурор Немска е известна с това, че води разследването срещу Божидар Нанев и делото срещу бизнесмена Христо Ковачки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!