К онституционният съд потвърди, че Делян Пеевски остава депутат и не е преставал да бъде депутат и след скандалното му избиране за шеф на ДАНС през юни, тъй като не е подавал оставка като народен представител.
Конституционният съд излезе с тълкувателно решение по искане за тълкуване на група депутати от БСП и ДПС, към което бе присъединено и част от искането на президента Росен Плевнелиев. Още през октомври КС обяви, че Пеевски остава депутат.
Новото решението е прието от конституционните съдии със седем на пет гласа. Съдиите Благовест Пунев, Цанка Цанкова, Стефка Стоева, Кети Маркова и Георги Ангелов са го подписали с особено мнение.
Спорът, заради който бе сезиран КС, се породи заради текст от Конституцията, според който не може народен представител да изпълнява и друга държавна длъжност.
"Предсрочното прекратяване на пълномощията на народен представител винаги се постановява с решение на Народното събрание в случаите, когато е подал оставка или е налице влязла в сила присъда, с която му е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление, или когато изпълнението на наказанието лишаване от свобода не е отложено. В случаите, когато бъде сезиран с правен спор, въпросът се решава от Конституционния съд", се посочва в решението на Конституционния съд.
КС отбелязва също, че решенията на Народното събрание и на Конституционния съд за предсрочно прекратяване на пълномощията на народен представител имат действие занапред, като до постановяване на решението от Народното събрание или до влизането в сила на решението на Конституционния съд за предсрочно прекратяване на пълномощията на народен представител той запазва положението си на народен представител.
В тълкувателното решение се отбелязва още, че "когато Народното събрание избира народен представител за ръководител на институция, определена със закон, решението за избора не съдържа в себе си и елементите на решението по чл. 72, ал. 2 от Конституцията. Народното събрание може в едно решение да посочи, че избира народен представител за ръководител на институция, определена със закон, и предсрочно да прекрати пълномощията му въз основа на подадена от него оставка".
Според чл. 72 от Конституцията правомощията на народен представител се прекратяват при установяване на несъвместимост. А според чл. 68 от Конституцията "народните представители не могат да изпълняват друга държавна служба или да извършват дейност, която според закона е несъвместима с положението на народен представител".
"Когато Народното събрание избере народен представител за ръководител на институция, определена със закон, и той изрази пред него волята си да заеме другата служба, народният представител трябва да подаде оставка пред Народното събрание и то е длъжно да я приеме, за да преустанови състоянието на несъвместимост. В случай, че Народното събрание откаже да приеме оставката или не е подадена оставка, спорът се решава от Конституционния съд", се посочва още в решението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!