Н астоящият депутат от ГЕРБ Делян Добрев е с повдигнато обвинение заради АЕЦ „Белене“.
Днес той беше извикан на разпит в столичното следствие, където са му връчили обвинението.
Той е обвинен за нанасяне на щета от 4.5 млн. лева, тъй като според обвинителите след като правителството е спряло проекта „Белене”, той не е разпоредил спиране на плащанията към фирма „Парсънс”, която е работила по него.
АЕЦ "Белене" и хъб "Балкан" в снимки
В отговор Добрев е категоричен, че е обратното и точно той е прекратил „далаверата” „Белене”:
"Не съм извършил никакво престъпление и без значение опитите за вменяване на някаква вина, съм сигурен, че съвсем скоро ще успея да доказа своята невинност".
И на свой ред насочи вниманието към Българския енергиен холдинг, който трябвало да прекрати тези плащания.
Само преди 10 дни прокуратурата поиска официално имунитета на Делян Добрев именно заради казуса „Белене“, а Добрев доброволно се отказа от него.
Вчера с обвинение се сдобиха и бившите министри на енергетиката Румен Овчаров и Петър Димитров.
Добрев пък коментира казуса така:
"Някой се опитва да ме пришие към Румен Овчаров и Петър Димитров. Истината е, че аз съм от другата страна на Овчаров и Димитров, защото те инициираха тази злоупотреба на хилядолетието. Докато моя подпис стои под предложението за спиране".
Енергийният министър в оставка Теменужка Петкова също е била разпитана, но само като свидетел.
Освобождават Гагаузов, Димитров и Овчаров от ръководни постове в енергетиката
Плащаме спешно 400 млн. евро на Русия за АЕЦ "Белене"
Борисов: Няма да позволим България да бъде заобикаляна
Сагата "Белене"
Проектът АЕЦ "Белене" започва още през последните години на социализма. Строителството продължава до май 1990 г., когато проектът е спрян с решение на правителството на Андрей Луканов. През май 2004 г. тогавашният премиер Симеон Сакскобургготски обяви официално размразяването на проекта и заяви, че до края на годината ще бъде определен инвеститорът и ще бъде възобновено строителството.
През 2006 г., по времето на Тройната коалиция, е проведен търг, който е спечелен от руската "Атомстройекспорт", дъщерна компания на държавната корпорация "Росатом". Базовата цена на бъдещата втора атомна централа беше за малко под 4 милрд. евро. За изграждането на централата беше създадена проектна компания между НЕК и германската RWE.
През лятото на 2009 проектът започна да буксува, през есента RWE се оттегли от проекта, а от "Росатом" твърдяха, че проектът е печеливш и че цената ще е 6,3 млрд. евро. Проектът беше замразен през март 2012 г. от правителството на Бойко Борисов. В началото на септември същата година "Атомстройекспорт" заведе дело срещу НЕК за 1 млрд. евро за неизплатени вече извършени дейности по проекта "Белене". Впоследствие сумата беше увеличена.
На 16 юни 2016 г. Арбитражният съд при Международната търговска палата в Женева взе решение в полза на „Атомстройекспорт” в спора му с НЕК. Съдът постанови щетите на „Атомстройекспорт” да бъдат компенсирани с 620 милиона евро. На 28 септември народните представители окончателно одобриха Законопроекта за предоставяне на помощ за изплащане на задължения на НЕК в размер на 1 млрд. и 270 млн. лв. Тези пари трябва да бъдат използвани за погасяване на задълженията на компанията към руската страна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!