Българското разследване за това дали петте български медицински сестри и палестинският лекар са били измъчвани в либийски затвор продължава.
Това посочиха от българската прокуратура, след като вчера станаха ясни резултатите от подобно разследване в Холандия, пише АФП.
Разследването в България започна през 2007 г. и случаят все още е в стадий на предварително разследване, което не е приключило, посочва пред агенцията говорителката на Софийската градска прокуратура Румяна Арнаудова.
По думите й то е било прекъсвано вече няколко пъти, а целта му е да установи извършителите на мъченията.
Изпратихме ново искане за съдействие до сегашните либийски власти, за да бъдат установени хората, които са взели участие в либийското разследване срещу лекаря и петте сестри, но все още не сме получили отговор, уточни Арнаудова.
Българките, лежали години наред в
либийски затвор по случая с епидемията от СПИН, коментираха, че се чувстват
изоставени, след като холандски съд отсъди 1 млн. евро компенсация
за палестинския лекар Ашраф Джума Хаджудж, посочва още АФП.
Сиропуло и друга от медицинските сестри, Кристияна Вълчева, обвиниха родната си страна, че "не е направила нищо", за да изчисти имената им и да накаже либийските мъчители.
Двете обаче твърдят, че са щастливи за Ашраф, който е с българско гражданство, но в момента живее в Холандия.
Въпреки това за Сиропуло съдебното решение по-скоро ще има само "морален ефект" - тя не вярва, че лекарят може да си получи от либийската държава "тази компенсация, която безусловно заслужава".
Шестимата медици прекараха осем години в либийски затвор и бяха осъдени на смърт (присъда, която по-късно бе заменена с доживотен затвор) за умишленото заразяване на 400 деца в болницата в Бенгази с инфектирана с ХИВ кръв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!