Районният съд в Кюстендил даде ход на делото, заведено от Мюсюлманското изповедание за връщане на собствеността на имот в Кюстендил, част от който е и градинката с паметника на Ильо Войвода.
Исковата молба се основава на подписано през 1909 г. съглашение между Царство България и турското правителство, на база подписан руско-турски протокол. В него се урежда правната норма, определяща собствеността на вакъфските имоти.
Община Кюстендил оспорва изцяло предявения иск, като се основава на правото за придобиване по давност. Спорният имот е представлявал част от съществуваща джамия "Аджундар".
По време на заседанието на съда, на което присъства и кметът на общината Петър Паунов, бяха представени исковата молба, както и становищата на двете страни по делото.
По искане на ищеца, представляван от адвокат Красимир Руев, съдът допусна съдебно-техническа експертиза, която да проследи регулационната история на спорния имот.
Освен това за следващото заседание, насрочено за 22 април, бяха допуснати четирима свидетели - един на ищеца и трима на ответника - Община Кюстендил. Техните показания трябва да изяснят статута на имота и неговото владение през годините.
За следващото заседание ищецът трябва да представи и копие от брой 13 на Държавен вестник, издаден от Царство България през 1910 г., в който е обнародвано споразумението, уреждащ собствеността.
Пред сградата на съда тази сутрин се състоя протестен митинг. Събралите се пяха патриотични песни и издигнаха лозунги "Дядо Ильо не е на мюфтиите" и "Долу ръцете от Кюстендил".
За времето на протеста движението на моторни превозни средства пред сградата на съда беше спряно.
"Тук сме, за да покажем нашата твърда позиция, че мюсюлманското изповедание в България не може да претендира за имоти, емблематични за Кюстендил. Това са части от нашия град, свързани с неговата богата история и богато културно-историческо наследство. Ние сме тук, за да покажем, че отстояваме интересите на всички наши съграждани”, коментира председателят на Общинския съвет Иван Андонов.
Част от протестиращите заявиха, че става въпрос за българска, за християнска земя и всички трябва да се борят за българщината.
Според протестиращите съдиите, когато взимат своите решения, водени от вътрешните си убеждения, трябва да мислят за няколко неща – за това, че се българи и трябва да помнят и пазят националния интерес, трябва да се съобразяват с волята, желанието и исканията на българското общество.
Протестиращите призоваха магистратите да отхвърлят искането на мюфтийството, като го определиха като провокация.
Хората изявиха готовност да протестират и пред паметника на Ильо Марков, защото неговата личност отъждествява идеала за свобода.
Не може да допуснем провокации и затова сме тук, каза кметът на общината Петър Паунов, който беше сред протестиращите.
Кюстендил се е доказал в целия свят със своята толерантност, но не може мюфтиите да целят провокации, особено във времена на размирици, каза Петър Паунов. Той посочи, че не може да се приеме, че те искат да посегнат и на паметта на Ильо Марков, както и на историята на целия град.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!