В ътрешният министър Румяна Бъчварова се захваща лично с джебчиите от Игнатиево, съобщи Нова ТВ.
Бъчварова ще се запознае и с действията (или бездействията) на полицаите, които евентуално са ги покровителствали.
Днес тя отива във Варна, за да проучи на място подробностите около разкритията на телевизията.
В репортаж след журналистическо разследване, вкл. със скрита камера, Вероника Димитрова показа как от години моловете във Варна са обхождани от джебчийки със съучастието на представители на охраната и полицията.
Много от тях получават социални помощи, докато в същото време заедно със семействата си живеят в палати за милиони и карат скъпи коли.
След показаното, в "богаташкия град" Игнатиево започна масирана полицейска и данъчна акция. Окръжната прокуратура пък проверява имало ли е полицейски чадър над джебчийките.
Очаква се министър Бъчварова да съобщи и дали ще има наказания за полицаите, за които се твърди, че са помагали на крадците от моловете.
"Процентът на джебчиите в Игнатиево е много малък.
На фона на 300-400 роми, които живеят тук, това са 3-4%", заяви пред камерата на Нова ТВ кметът на Игнатиево Димитър Димитров.
"Държавата не е закъсняла. Предприети са съвсем навременни и адекватни мерки", коментира от своя страна и областният управител Стоян Пасев. По думите му са изпратени и писма до Комисията за защита на детето и социалните служби, тъй като част от тези групи са с малолетни.
Интервюто бе проведено в центъра на Игнатиево, а не в района с богатите къщи, тъй като там не било "безопасно за журналисти". Всяко тяхно появяване там и без това е придружавано от полиция.
"Още през 80-те години беше световноизвестен факт, че майките на голяма част от децата, които бяха предимно от ромски произход, пътуват по график с нощния влак от Варна до София, и след три или четири такива курса се прибираха с по една тогавашна вноска за апартамент или кола, което си беше по 5-6 заплати. Джебчийството е бизнес в Игнатиево още от 1982 г.", разказа пък Спас Спасов, журналист от в. "Дневник".
"НАП-Варна съвсем не е била толкова изненадана от ситуацията в Игнатиево", разкри за "Здравей, България" Росен Бъчваров, директор комуникации в Националната агенция по приходите.
По думите му през последните три години са проверени над 160 души от Варна, включително от Игнатиево, като са установени допълнително вземания за над милион и половина лева. В същото време той изтъкна, че НАП се занимава със събиране на данъци, а не с установяване на престъпления.
Според Бъчваров колегите му във Варна си вършат професионално работата и не се страхуват да проверяват определени хора.
В директна връзка от центъра на Варна зам.-кметът Пейчо Пейчев съобщи, че общината предприема специални мерки за предотвратяване на кражбите и за защита на туристите и местните граждани.
Създадена е междуведомствена комисия за превантивна дейност в областта на туризма, в която са включени всички контролни органи на територията на община Варна. Комисията работи по сигнали и превантивно. В автобусите пък се въртят клипове с лица, които се занимават с джебчийство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!