На собственика на "Риск инженеринг" Богомил Maнчев бяха повдигнати обвинения във връзка с разследването за длъжностно присвояване по консултантски договор за АЕЦ "Белене".
С обвинение са и Събин Събинов, изпълнителен директор на компанията „Уорли парсънс", както и един от последните шефове на НЕК, като се предполага, че това е Иво Лефтеров, съобщи Нова телевизия.
Обвинението срещу тях е за длъжностно присвояване, като според прокуратурата Манчев е бил помагач и подбудител за това шефът на НЕК да присвои 8 милиона лева държавни пари.
Манчев ще обжалва наложената му гаранция от 1 млн. лева, а деянието, в което е обвинен, не съществува в правния мир, обяви адвокатът му Менко Менков на специална пресконференция. Манчев влезе днес в следствието и на излизане обяви, че вече е обвиняем. Офисите на Манчев бяха претърсени при акцията за АЕЦ „Белене“. Прокуратурата откри, че плащанията по проекта са продължили и след като предишното правителство и парламентът официално спряха проекта.
Адвокат на Манчев е Менко Менков, който в момента защитава и бившия вътрешен министър Цветан Цветанов.
Гаранцията, определена на Манчев от съда е рекордна за България - 1 милион лева, като той има седемдневен срок да внесе парите, в противен случай може да бъде задържан.
Зам.-главният прокурор Борислав Сарафов уточни по-късно, че СГП е повдигнала обвинение на Богомил Манчев, на Събин Събинов, както и на Иво Лефтеров и Крум Анастасов – бивши изпълнителни директори на НЕК в различни периоди от време.
Крум Анастасов е обвинен за това, че като изпълнителен директор на НЕК, като извършител в съучастие с Богомил Манчев и Събин Събинов, е присвоил 8 651 898 лева. Длъжностно присвояване е особено тежък случай и в особено големи размери, каза Сарафов.
Аналогични са обвиненията на Богомил Манчев и Събин Събинов. Към Иво Лефтеров е за безстопанственост.
Манчев бе разследван във връзка с консултантските договори за спрения проект АЕЦ "Белене", за който министрите Делян Добрев от кабинета на Бойко Борисов и Асен Василев от назначения от Росен Плевнелиев служебен кабинет с премиер Марин Райков са продължавали да плащат.
Сумите са по 950 хиляди евро за консултации. За целия период са платени над 13 млн. лева.
Шефът на "Риск инженеринг" твърди, че договорите за консултации не са били прекратени и затова компанията му е продължила да работи по тях, напълно законно, и да получава заплащане.
Манчев бе привикан тази сутрин в следствения отдел на Софийската градска прокуратура.
След като престоя около половин час в Столичното следствие, пред журналисти Манчев коментира "много е важно, всички вие, които имате договор, да не ви приберат, че получавате пари по договора".
Той посочи, че когато някой е взел решение да спре, той трябва да каже на своя подчинен, със заповед. По думите му ресорният министър не е подписал разпореждане на БЕХ, а от БЕХ не са разписали разпореждане на директора на НЕК.
Пред Нова телевизия Богомил Манчев обясни, че последното плащане по проекта „Белене” е било от август месец тази година.
Плащания според него има, защото нито Делян Добрев, нито Асен Василев, нито пък Драгомир Стойнев са предприели каквито и да било мерки, за да прекратят работата по „Белене”.
Според Манчев всичко, което се случва, е умишлено нагласена схема, която ще излезе наяве много скоро. „Ще ги видите всички зли човечета от този пъзел, едни по-високи, други - по-ниски, с користни и политически цели. Това е една малка група, не много запознати хора”, каза Манчев.
Адвокатът на Манчев - Менко Менков, определи обвинението като "много странно", защото в него пишело, че на неустановени дата и място, Манчев и директорът на "Уорли Парсънс" са подбудили и подпомогнали директора на НЕК да присвои "някакви пари"
По думите на Менков до този момент четирима прокурори са отказали да подпишат повдигане на обвинение на Манчев. Менков заяви, че прокурорът, който е подписал, е Емил Петров.
Собственикът на "Риск инженеринг" и председател на "Булатом" Богомил Манчев трябваше да даде обяснения на 25 септември по разследването за длъжностно присвояване в особено големи размери и за умишлена безстопанственост.
Разпитът обаче бе отложен, за да бъдат анализирани събраните документи в хода на операцията, обясни тогава говорителят на СГП Зорница Таскова.
На 20 септември служители на ДАНС обискираха офисите на Манчев и иззеха документи за компанията "Уорли парсънс", която е консултант по проекта. Обиски бяха извършени в 17 обекта на територията на столицата, Перник, Козлодуй и Белене.
За 24 часа тогава бяха задържани бившите изпълнителни директори на Националната електрическа компания Крум Анастасов и Иво Лефтеров, както и Събин Събинов, изпълнителен директор на компанията „Уорли Парсънс", наета да упражнява строителен надзор по проекта.
Разследването по случая е започнало на 9 август от Софийската градска прокуратура.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!