С офийски градски съд призна бившия вътрешен министър Цветан Цветанов за виновен по обвиненията за спряно искане за подслушване на бившия шеф на антимафиотите във Велико Търново Орлин Тодоров и го осъди на 4 години затвор.
Ефективната присъда, макар и на първа инстанция, изненада бившия министър, тъй като по-рано днес прокуратурата поиска 3 години условна присъда по второто дело срещу него.
Държавното обвинение поиска и 3 години Цветанов да не може да заема висша държавна длъжност, а съдът постанови петгодишна забрана.
Цветанов беше обвинен, че, пренебрегвайки разрешенията, подписани от съдия, шест пъти собственоръчно е поставил резолюция „Не!!!” на искане за подслушване на бившия шеф на антимафиотите във Велико Търново Орлин Тодоров.
Съдия Тони Гетов направи кратък коментар на мотивите за тежката присъда, като каза, че вътрешният министър трябва да брани законността, а не да пречи на прилагането на закона, каквито са именно действията на Цветанов по това обвинение.
Според съдията това решение на Цветанов е било изцяло извън правомощията му и нарушава принципа за разделението на трите власти, тъй като бившият вътрешен министър на практика е преразгледал съдебно решение.
Съдът е разрешил прилагането на СРС и оттам задължение на вътрешния министър е само разпореждането на това прилагане, но не е преценката дали това да се извърши.
Заради тези действия на Цветанов, удивителните знаци и подчертаването на шестте "НЕ", съдът посочи, че е налице и пряк умисъл, и специална цел, се казва в казаните от съдията мотиви за присъдата, цитирани от "Правен свят".
Съдия Гетов припомни и факта, че след отказа за прилагане на СРС, Орлин Тодоров е повишен, а това е нямало как да стане при наказателно производство срещу него.
Веднага след произнасянето на присъдата Цветанов заяви, че има информация от един от своите адвокати, че върху съда е бил оказан натиск да бъде прочетена осъдителна присъда, но не конкретизира какъв е източникът на тази информация, нито от какъв точно характер е бил натискът.
"Това, което имам като информация, и то от моя адвокат д-р Ханс-Петер Ул, е много тревожно. Има информация, която ми сподели още снощи , когато го посрещнах на летището. Всъщност дойдохме насам доста песимистично настроени за ефективността на българският съд”, каза Цветанов.
Цветанов допълни, че той знае за кого става въпрос и когато трябва, името ще бъде упоменато, но не пожела да коментира от коя власт е въпросният човек. "В момента няма окончателно финализиран съдебен акт. Ще обжалваме. Убеден съм, че съдът действително ще се произнесе по съвест, а не по начина, по който видяхте”, каза още Цветанов.
"Чухте какво каза свидетелят Цветан Иванов на миналото заседание, че министри, които са били преди мен, има хиляди „не”-та, които са сложени върху тези СРС. Един и същи състав - различно отношение. Когато бях вицепремиер и министър на вътрешните работи, единствено съм се ръководил от това, да се боря срещу тежката организирана престъпност, да върна доверието в България на чуждестранните ни партньори, което съм го сторил по един достоен начин”, каза Цветанов.
От достоверни източници получих сведения, че има натиск върху българският съд Цветан Цветанов да бъде осъден, каза пред журналисти адвокатът на Цветан Цветанов д-р Ханс-Петер Ул, предаде Агенция "Фокус".
"Надявахме се , че съдът, както е нормално за всяка една правова държава, ще остане независим и няма да се подаде на този натиск и ще оправдае Цветанов. Според мен съдът не удържа на натиска. Вие сте свидетели, как съдията с треперещи ръце прочете присъдата. Аз наистина съм уплашен от състоянието на правовата държава в България и мисля, че в България се увеличава този стандарт”, каза адвокатът на Цветанов. Д-р Ханс-Петер Ул не пожела да назовава имена за това кой указва натиска върху българския съд.
Процесът тръгна от втория опит след фалстарт заради отвода на съдия Димитрина Ангелова, поискан от обвинението. Пледоариите по делото бяха при закрити врати, тъй като са приложени документи с гриф „Секретно”, които не бива да стават обществено достояние.
Самият Цветан Цветанов обяснил пред съда, че е невинен и че винаги е спазвал законите и се е стремил да работи в интерес на държавата, съобщава БГНЕС.
„Обясних аргументите си защо не съм извършил тези престъпления, за които прокуратурата твърди“, заяви той.
Пред журналистите посочи, че аргументите му са казвани от бившия главен секретар Калин Георгиев, когато той е свидетелствал и на директора на СДОТО към този момент Цветан Димитров. „Имал съм основания да не подпиша тези СРС-та. За да не се разконспирират способите и средствата при прилагането на СРС-та съм подписал: „Не“, категоричен бе той.
Адвокатът на бившия вътрешен министър Менков Менков отбеляза, че прокуратурата за няколко дни е смекчила исканата присъда и тя вече не е 5 години затвор, а 3 години условно. „Това означава, че разбира несъстоятелността на обвиненията, които повдига и поддържа. Нямаме никакво съмнение, че всеки съдебен състав по трите дела на Цветанов ще спази закона и ще го оправдае, защото законът е такъв – той е спазил закона“, каза защитникът.
В понеделник Цветанов бе оневинен по дело за длъжностно присвояване. Става дума за сума от малко над 50 хил. лева от бюджета МВР, които били изплатени под формата на обезщетение, отново на Орлин Тодоров.
Отново в петък тръгва и третото дело срещу заместник-председателя на ГЕРБ – за това, че не е разписал правила за работа в бившата вече служба СДОТО, от което е последвало безконтролно подслушване и следене на граждани.
Стана ясно, че Цветанов може да се сдобие и с още едно дело – за набеждаване.
В телевизионно интервю, той е заявил, че справката на вътрешното министерство за срещите между него в качеството му на министър и депутата от ДПС Делян Пеевски е фалшифицирана чрез дописване на неверни данни във ведомствените дневници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!