П реговорите с американската компания "Уестингхаус" за строителството на нов енергоблок в АЕЦ "Козлодуй" са приключили и се очаква през идната седмица да бъде подписано акционерното споразумение, съобщава агенция Ройтерс.
България, която е една от петте членки на ЕС, зависещи изцяло от руското ядрено гориво, е на път да направи крачка към диверсификация на доставчиците си със сделката с американската компания, коментира агенцията.
"Преговорите са приключили. Акционерното споразумение е в очакване на одобрение от държавния Български енергиен холдинг и се надявам, че може да бъде подписано през следващата седмица", заяви днес пред Ройтерс Иван Генов, изпълнителен директор на атомната централа.
Компанията "Уестингхаус" е най-големият производител на ядрено гориво и е част от японската група "Тошиба". Американците преговарят за придобиването на дял от 30% в АЕЦ Козлодуй – Нови мощности, които ще строят новия седми блок на българската атомна централа.
Сделката открива пътя за започването на преговорите за финансирането и изграждането на един реактор AP-1000 от "Уестингхаус" на стойност 5 млрд. долара.
"Очаква се ядреният реактор с мощност 1100 мегавата да бъде готов през 2024 г.", добавя Генов.
Генов разсейва пред агенцията опасенията, че подписването става дни преди очакваната в края на този месец оставка на правителството. "Ройтерс" уточнява, че ГЕРБ, която е най-вероятният победител на предстоящите избори, подкрепя проекта за нов блок в атомната централа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!