О т днес започва строежът на газопровода "Южен поток" на българска територия, обяви на пресконференция в Министерски съвет председателят на управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер.
Официалният старт на строителството бе даден от министър Драгомир Стойнев в Гранитната зала на МС и в директно включване от телевизионните екрани бе показано как българските работници, ангажирани от проектна компания "Южен поток", направиха първата заварка по газопровода.
"Южен поток" е най-важният елемент от енергийната сигурност на цяла Европа. Доставките на газ отиват директно в България, в Европейския съюз. Доставките на газ по "Южен поток" ще намалят цената на газа за България, защото горивото се доставя директно в България, добави Милер.
Първата доставка на газ по "Южен поток" ще бъде през декември 2015, каза още той.
Днес можем да дадем условен старт на един изключително важен за Русия, България и Европа проект – "Южен поток, заяви министър-председателят Пламен Орешарски след продължилата няколко часа среща с изпълнителния директор на "Газпром" Алексей Милер в Министерския съвет.
Това е най-големият проект осъществяван на наша територия и ще съдействаме за реализацията му, добави премиерът.
"Днес бяха доуточнени основните параметри на този проект. Българската страна няма да инвестира нито лев в този проект, но параметрите са направени така, че те са изгодни за България", добави Орешарски.
В срещата на Орешарски с Милер са участвали министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев и министърът на енергетиката на Русия Александър Новак. Това е втората визита на председателя на руския газов гигант от началото на мандата на кабинета "Орешарски".
Първата беше през юли, когато бе договорено финансирането на проекта „Южен поток". За пристигането на Милер и Новак не се знаеше до късно снощи.
Очаква се българският дял да струва 3,1 млрд. евро, които ще бъдат изплатени чрез транзитни такси.
Българската страна ще започне да получава дивидент от проекта "Южен поток", когато бъде запълнен капацитетът на тръбата или още от 2018 г.
Това заяви на пресконеференцията в Министерски съвет министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
Той каза, че вместо първоначално обсъжданият вариант българската страна да не получава дивидент в рамките на първите 15 години от експлоатацията на газопровода, за да може през този период да изплати финансирането на своя дял, то сега е договорено страната ни да получава дивидент, който ще се равнява на приблизително 715 млн. евро годишно.
Днес се подписаха два протокола, отнасящи се до осъществяването на финансовата част на проекта на територията на България, обяви Стойнев.
Българските граждани не носят никакъв риск относно осъществяването на проекта, подчерта той. От нас не се искат никакви банкови гаранции, добави Стойнев. Това, което постигнахме днес, е добра стъпка, която ще ни помогне да изведем страната от кризата, защото такъв мащабен проект, такава огромна инвестиция ние не познаваме на територията на нашата страна, каза министърът.
На територията на страната основната част от работата ще се извършва от български фирми. Това ще даде работа в общини с висока безработица, през които ще минава газопроводът, добави Стойнев.
Подписаните днес договорености предвиждат съотношение на капитала привлечен към собствен в съотношение 70 към 30, а размерът на заема, който следва да бъде усвоен от БЕХ - 620 млн. евро. Единственото обезпечение по този заем са дивидентите, които ще получава компанията от транспортирането на природен газ на територията на България,
подчерта Стойнев. Очакваните приходи за страната за периода 2013 - 2043 г. се равняват на близо 2,8 млрд. евро, които ще влязат в бюджета на страната, оповести икономическият министър. Годишният лихвен процент по заема на БЕХ ще бъде 4,25%, тоест наполовина от договорения по-рано процент от 8%, обясни Стойнев.
Срокът за погасяване ще бъде 22 години. Дивидентът, който българската страна ще започне да получава от годината на запълване на капацитета на газопровода - тоест 2018 г., ще се равнява на приблизително 715 млн. евро, каза Драгомир Стйнев.
Договорихме се и че тези 93 км. от газопреносната мрежа на България, които ще останат неизползвани след включването в експлоатация на "Южен поток", ще бъдат изцяло компенсирани от страна на "Газпром", добави той.
Второто подписано споразумение днес предвижда проектът да се изпълнява и функционира в съответствие с българското законодателство, а ние като държава - членка на ЕС сме транспонирали и европейското законодателство в нашите закони.
Затова бе решено, че БЕХ и "Газпром" могат да дадат на проектната компания "Южен поток" възможност да предостави достъп за използване на капацитета на газопровода на трети страни, каза Стойнев и добави, че това досега не е било договорено.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!