О коло три часа депутатите спориха по изменения в Закона за енергетиката, с които се дават повече права на потребителите. Друга промяна е свързана с изграждането на газопровода "Южен поток".
Двата законопроекта са внесени от депутати от "Коалиция за България", гласуването им на първо четене ще бъде утре.
Единият законопроект предвижда, когато сметката за електрическа енергия е с над 50% по-висока от средната за период шест месеца назад, клиентът да има право да оспори сметката и да не я плати, докато не бъде разгледано възражението му.
С измененията се премахва таксата за повторно включване на тока
в случай на прекъсване на снабдяването заради неплатени сметки. При нарушаване на условията за качество и надеждност на електроснабдяването за период, по-дълъг от 1/3 от един календарен месец, клиентът няма да дължи заплащане на сумите за консумирана електрическа енергия за същия месец. Разпределителното предприятие ще дължи обезщетение за причинените имуществени и неимуществени вреди.
Друга промяна предвижда ДКЕВР да има право да променя цената на тока веднъж на три месеца. Промените са провокирани от проблеми в отношенията между клиентите и монополите, обясни Явор Куюмджиев ("Коалиция за България"), който един от вносителите на измененията.
Той отбеляза, че клиентът трябва да бъде подробно и доказуемо уведомен за предстоящо изключване. Забранява се изрично да се изключва електричеството в ден, предхождащ национален празник или почивен ден, добави той.
Според Андон Андонов (ГЕРБ) тези промени не само че няма да разрешат проблемите, а още повече ще ги задълбочат. От опозицията не приемат ДКЕВР да има право на всеки три месеца да променя утвърдените цени на електроенергията. По думите му това ще обезсмисли бизнеспрограмите на фирмите, чиято дейност изисква консумация на значително количество електрическа енергия.
"Не приемаме и оспорването на праг от 50% средно сметка за период от шест месеца назад. Предложението е дискриминационно, тъй като всеки клиент трябва да има възможност да оспорва своята сметка", посочи Андонов.
Явор Куюмджиев обясни, че ДКЕВР вече няма да може да променя цените всеки ден, а веднъж на три месеца. По думите му това ще предизвика предсказуемост. Това е поправка на безумие от периода на управление на ГЕРБ, посочи той. Куюмджиев добави, че с измененията искат да дадат на хората повече права - когато се получи фрапантно увеличение на сметката, първо да я обжалват и след това да я платят. Миналата година вас ви свалиха от власт точно сметките за ток, обърна се той към ГЕРБ.
Според Адриан Асенов от "Атака" текстът за оспорването на сметките е точен, може да се говори само при какъв процент увеличение може да се прави възражение. Той обаче възрази срещу отпадането на таксата за повторно включване на тока.
Рамадан Аталай (ДПС) посочи, че тези предложения нарушават баланса на правата и задълженията от крайния потребител, през доставчиците до производителите на електроенергия. Според него те ще бъдат променени между първо и второ четене. По думите на Аталай призивът към клиентите да не плащат за получената услуга, води вече не до популизъм, а до анархизъм.
Спор и по предложенията, заради които от ЕК писаха до ресорния министър Драгомир Стойнев
С втория законопроект за изменение на Закона за енергетиката се въвежда дефиниция на морски газопровод и се уреждат вещно-правни проблеми, възникнали при изграждането на такива газопроводи.
Делян Добрев (ГЕРБ) отбеляза, че има предупреждение от ЕК и единствената причина, поради която не започвала наказателна процедура срещу България, е, че законопроектът, ако не наруши, ще заобиколи европейските правила.
Таско Ерменков от левицата, който е един от вносителите, отхвърли възраженията срещу промените като неоснователни и като "дръзка манипулация"
Той посочи, че не открива никаква драма в писмото на еврокомисаря Йотингер до министър Драгомир Стойнев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!